Návrh přístavby MŠ Máj si prohlédněte ve vestibulu radnice

vitez JIČÍN  –   Na jičínské radnici už vědí, jak bude vypadat nová přístavba Mateřské školy Máj. Město dostalo dva návrhy, které vyhodnotila odborná porota. Vítězem se stala architektonická kancelář P6PA – Architects, s.r.o., která obdržela II. cenu a honorář ve výši 90 000 korun. „První cena nebyla udělena pro  nízký počet odevzdaných návrhů. Honorář 30 000 korun pak získal za dílčí nápady a řešení druhý návrh, který představila kancelář Bianco architects, s.r.o..  S výsledky architektonické soutěže  a s vítěznou studií se seznámili jičínští zastupitelé.  U školky  v centru města s velkou zahradou by měl být  vybudován další pavilon se čtyřmi třídami pro zhruba stovku dětí. Vítězná společnost navrhla jako řešení nízkopodlažní budovu rozdělenou do čtyř „prstů“, kde v jedné bude v patře  zázemí pro vedení školky. Školka by se mohla rozrůst už do roku 2020 a město se na ni pokusí získat dotaci,“ informuje mluvčí jičínské radnice Magda Doležalová.

S vítězným návrhem se nedávno seznámili zastupitelé, kteří o něm diskutovali i s architekty. bianco-architects Zástupci opozice znovu zopakovali, že s rozšířením MŠ Máj nesouhlasí. Pokračování záměru a projektování nakonec schválilo jedenáct zastupitelů.  Město tak z rozpočtu letošního a příštího uvolní téměř 1,9 milionu korun na všechny stupně projektové dokumentace. S návrhem přístavby školky  se může veřejnost seznámit ve vestibulu jičínské radnice na Žižkově náměstí až do konce února, poté budou přesunuty do MŠ Máj. „Předmětem soutěže bylo i zpracování parkoviště pro učitele a rodiče žáků školy a zakomponování přístupové komunikace k parkovišti, ale také úpravy a vybavení zahrady. Osobně na návrhu oceňuji hlavně to, že všechny třídy budou v přízemí, aby děti měly přímý kontakt s areálem mateřské školy. Návrh zároveň novým způsobem srovnává hmotově rozmanitou strukturu fasád a dodává místu chybějící městský charakter,“ hodnotí výsledný návrh architekt města Radek Jiránek. Se zahájením výstavby mateřské školy včetně související infrastruktury se předpokládá v roce 2018. Město bude hledat prostředky z dotačních programů, kde lze získat až 90 % nákladů. Předpokládaná výše investice  je maximálně  45 milionů korun  bez DPH.

Důvody? Nárůst počtu dětí, zákonné povinnosti, uzavření staré budovy

„Důvodem k navýšení kapacity mateřských škol  je  předpokládaný nárůst počtu předškolních dětí. V Jičíně totiž  přibývá počet nových bytů a počítá se i s budoucí zástavbou lokalit jako například Nové Město, Holínské předměstí  nebo  prostor bývalých kasáren. Roste ale i počet dětí, jejichž rodiče dojíždějí  do Jičína za prací a kteří chtějí své dítě v některé školce umístit. Dalším důvodem jsou zákonné povinnosti, protože od roku 2020 musí město ze zákona garantovat místa i všem dvouletým dětem. Na povolený počet dětí ve třídě už  nyní začíná mít vliv takzvané inkluzivní vzdělávání a paní ministryně se také nechala slyšet, že je jejím záměrem administrativně snížit kapacitu tříd až o čtyři místa,“ vysvětluje místostarosta Mgr. Petr Hamáček. Vliv na počet míst bude mít i novela školského zákona, která od září nově zavádí povinnou „předškolní“ docházku a nárokové přijetí 4 letých dětí s trvalým pobytem v obci. „Co se týká zavedení povinné docházky do MŠ, tak od počátku školního roku, tedy od září roku 2017, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné,“ dodává vedoucí odboru školství Miroslav Kazda. Dalším důvodem je nutnost uzavření staré budovy MŠ Větrov, která je ve špatném technickém stavu a město do ní nechce dál  investovat.

(md a red)

Předchozí informace k záměru vybudovat v Jičíně další prostor pro předškoláky, najdete tady:http://zpravyceskyraj.cz/nova-materska-skola-je-bohuliby-napad-ale-bude-nutna/

http://zpravyceskyraj.cz/biograf-ma-dobre-vyhlidky-dum-socialnich-sluzeb-a-pristavba-materske-skoly-take/

5 komentářů u „Návrh přístavby MŠ Máj si prohlédněte ve vestibulu radnice

 1. Miloš Starý

  Sociální inženýři, Hamáček a spol., budují další nesmysl. Předloni se otevírala předražená školka na Větrově.
  Argumenty opozice pánové na radnici nevnímají. Umístění 60 přespolních dětí v jičínských školkách a kapacita školek vzdálených do 10 km od našeho města je dostatečným důvodem proti, nemluvě o vyhozených penězích za architektonickou soutěž a následný projekt.
  Namísto toho, aby byla vypsána architektonická soutěž na přístavbu knihovny, jejíž sídlo je významnou stavbou ve městě, utrácíme za projekt, kde by bylo možné vycházet z projektu původní školky Máj, která je, při vší úctě, souborem panelákových škatulí.
  Absence strategického plánu města suplovaného koaliční smlouvou dává koalici možnost preferovat zbytnou výstavbu dále zatěžující rozpočet města před skutečně nutnými úkoly, jako je např. řešení dopravní infrastruktury, parkování a opravy ulic a komunikací.

 2. Jičíňák

  To je asi vtip. Přece nebudou stavět obrovský komplex pro děti u Kauflandu. Lepší by byla menší školka , třeba na Čeřovce. A místo Edeky se má stavět Čínská tržnice – to budou mít děti a rodiče radost. Další naprosto nekompetentní rozhodnutí vedení města.

 3. David

  Nikdo o tom neví. Veřejnost je proti, bohužel asi je pozdě. Nějak jsem informaci o centrální školce nezaznamenal.

 4. Ledkovský

  Stejně si udělají, co chtějí. Už se naučili, kudy se nejlépe dostanou peníze ven. Tohle je opravdu kravina, stejně jako desítky posledních rozhodnutí. Bohužel

 5. Miloš Starý

  Opoziční zastupitelé to tepou od začátku. Opozični noviny, Jičínský zpravodaj i vyjádřeni zastupitelů v médiích. Investujeme veřejné peníze do služeb pro občany jiných obcí. Těmto obcím, které mají vlastní kapacity ve školkách tak bereme děti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *