Nebezpečné látky v IBC kontejnerech z Budčevsi

2019-9-28-174020190927_174203 BUDČEVES / Jičínsko   –  AKTUALIZACE  z 5. listopadu:  Soudní znalec  prozkoumal místo nálezu kontejnerů s ekologickou  zátěží  a okolí skládky nebezpečného odpadu v Budčevsi u Kopidlna na Jičínsku.  Poté Městský úřad v Jičíně  uzavřel smlouvu o dílo s firmou specializující se na likvidaci nebezpečných látek a odpadů, a to na základě jednacího řízení bez uveřejnění. Kontejnery firma odvezla v závěru  října k odborné likvidaci. Celkové náklady se pohybují  kolem 2,6 miliónu korun bez DPH. Jičínští kriminalisté na případu  dál  intenzivně pracují. Přesné určení právní kvalifikace bude v možné až po skončení znaleckého zkoumání.

Předchozí informace najdete tady:

Budčeves / Jičínsko  –  V pátek 27. září odpoledne  přijali královéhradečtí celníci telefonické podání na Územním pracovišti v Jičíně. Muž, který nechtěl říct své jméno,  upozornil celníky, že jsou v Budčevsi  skladovány plastové IBC kontejnery. Uvnitř  podle něj  mohly být látky, které by  byly schopné kontaminovat okolí. Tříčlenná hlídka celníků při prvním šetření na místě zjistila, že v kontejnerech nejspíš nebezpečné látky opravdu jsou a na místo proto přivolala hasiče. Zásadním vodítkem, který naznačoval přítomnost zdraví ohrožujících látek, byl způsob skladování. Kontejnery byly umístěné v zadní části zahrady za roubeným domkem a překryté slámou, znepokojivé byly také informace na štítcích (bezpečnostní značky, UN kódy). Na základě dalších důležitých zjištění předali celníci případ kriminalistům.  K  úniku chemikálií do ovzduší a do půdy naštěstí nedošlo. V kontejnerech byly většinou žíravé látky, které se používají  k povrchové úpravě kovů.

Postupným šetřením  (ohledáním místa a výslechem svědků)  kriminalisté zjistili, že v přesně nezjištěné době od září loňského roku do současné doby neznámý pachatel na pozemku u nemovitosti v Budčevsi skladoval celkem 49 barelů o kapacitě 1000 litrů s chemickými látkami.   Při dvou  nezávislých měřeních  jednoho z barelů  Ramanovým spektrometrem byla s pravděpodobností 75 % identifikována kyselina sírová.  Zatím neznámý pachatel je podezřelý, že se dopustil  ohrožení životního prostřední nebo  dokonce  zdraví  blíže nezjištěného množství lidí.

Zdroj: Policie ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *