„Nesoudíme, pomáháme“. Linku podpořilo i město Jičín

nesoudime-1 JIČÍN   –   Když cítíte tíseň nebo rozpolcenost při těhotenství, je tu pro vás linka 800 108 000.  Město Jičín se  připojilo k desítkám českých měst, která podporují projekt „Nesoudíme, pomáháme“.  Zaměřuje se na budoucí maminky, které čekají neplánované dítě a okolím jsou nucené k přerušení těhotenství. Zvláštní přístup vyžadují ženy po potratech, které trpí postabortivním syndromem. Autorem projektu je nezisková organizace Hnutí pro život ČR. Jádrem je Linka pomoci, telefonní číslo 800 108 000 a web  www.hnutiprozivot.cz    Organizátoři žádají česká města o podporu, která ale nemá ekonomický charakter.  Základem je podpora při propagaci a šíření informací.

Ženy se na linku mohou obracet kdykoliv. Mají jistotu plně zasvěcené podpory.  V poradně trvale pracují tři psycholožky a čtrnáct konzultantek. Vedle toho se na projektu podílí řada odborníků.  Organizátorům z Hnutí pro život ČR jde o to zprostředkovat odbornou radu, profesionální i lidskou pomoc při úzkostech z nečekaného těhotenství, špatných výsledků prenatálních testů, strachu z partnera nebo obav o bydlení  Úzkost spojená s těhotenstvím a početím může mít jakýkoliv původ. Příčinou úzkosti může být i rozkol mezi partnery při očekávání třetího dítěte nebo například  dilema, jestli  má žena podstoupit umělé oplodnění, nedaří-li se páru početí. Častý je také strach ze zaměstnavatele nebo nucení k přerušení těhotenství ve studentském věku. Postabortivní syndrom je stav mysli, kdy žena i po několika letech po absolvování umělého přerušení těhotenství dál cítí vnitřní úzkost.

K podpoře  „Nesoudíme, pomáháme“  se  přidali  nejen akademici, psychologové a lékaři (např. psychiatr  Max Kašparů nebo kardiochirurg Tomáš Tláskal ), ale i  mediálně známé osobnosti. Jsou mezi nimi  například   herec Martin Dejdar, zpěvačky  Petra Černocká a Naďa Urbánková, žurnalistka Daniela Drtinová, hokejista David Kočí, zakladatel babyboxů a filantrop Rudolf Hess a mnoho dalších.

Do celorepublikové akce už vstoupilo víc než šest desítek měst. „Díky záštitě měst se zvýší povědomí mezi potencionálními klientkami o  námi nabízené pomoci a o našich

službách. Oficiální podpora nám pomáhá navázat a prohloubit spolupráci s místními odborníky, se kterými můžeme lépe koordinovat pomoc při řešení jak zdravotních a psychických, tak i sociálních problémů našich klientek,“  vysvětluje vedoucí projektu Jaroslava Trajerová.

(jj)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *