Novou osobností města Hořic je dirigent spolku Dalibor

p1090735 HOŘICE – V podkrkonošském městě už znají letošní osobnost roku. Ocenění za dlouholeté zásluhy o rozvoj hořického kulturního života patří  Mgr. Janu Bílkovi, který  je již  řadu let dirigentem hudebního spolku Dalibor.  Pod jeho vedením se výrazně pozvedla  úroveň i činnost tohoto tělesa. Dalibor obohacuje hořický  kulturní život a šíří dobré jméno města v  regionu. J. Bílek rovněž působí v Hořické dechovce, v divadelním souboru J. K. Tyla, kde úspěšně ztvárnil řadu rolí, a v tanečním uskupení hořických mužoretů ARTrosa.

V letošním roce byli dále nominováni:  Jaroslav Preussler za  svou dlouholetou činnost v hořickém skautu, Jaroslav Fátor za  svou práci a  zásluhy v SDH Hořice a taneční uskupení ARTrosa za jedinečnou reprezentaci města Hořic.

Hudební spolek Dalibor vznikl v r. 1880 a již od samého začátku navázal aktivní spolupráci s pěveckými spolky Ratibor a Vesna. Z dlouhé a slavné historie Dalibora připomeňme alespoň některé zajímavé momenty:
Již od samého počátku měl spolek trojí členstvo: členy aktivní, provozující hudbu, členy přispívající, tedy příznivce podporující spolek hmotně, a konečně tzv. elevy, tedy dorost připravující se mezi členy aktivní. V letech 1883 – 1913 vydával spolek časopis Lýra, jeden z nejstarších hudebních časopisů v Čechách, informující čtenáře o hudebním dění u nás i ve světě. Z iniciativy Dalibora byly ve městě založeny Smetanovy sady a odhalen první pomník Bedřicha Smetany v r. 1903 a první pomník Antonína Dvořáka o sedm let později. Hudební spolek Dalibor spolupracoval s nejvýznamnějšími pěvci a hudebníky. Z jeho iniciativy, za spoluúčasti všech hořických spolků, se uskutečnil i tzv. Dvořákův koncert, na kterém slavný Mistr spolu se svými kolegy Lachnerem a Wihanem z pražské konzervatoře, v r. 1892 osobně účinkoval.
Také Dalibor ztratil po únoru 1948 právní samostatnost i majetek a stal se zájmovým sdružením při Domě osvěty. Pod záštitou DK Koruna  pracuje i nyní a jeho uměleckým vedoucím je právě další hořická osobnost, magistr  Jan Bílek.

Výsledky ankety za jednotlivé ročníky:

2014

Jan Sezima — dlouholetý ředitel DK Koruna, zakladatel tradičního festivalu JazzNights, aktivní houslista a kytarista, tanečník ve skupině ARTrosa

2013

Ing. Pavel Krois — jednatel společnosti Swell

2012

Eva Jónová — dlouholetá starostka TJ Sokol, zpěvačka a aktivistka pěveckých sborů Ratibor a Vesna a organizátorka humanitárních akcí

2011

Josef Feik – dlouholetý zpěvák sboru Ratibor a Vesna, Chrámového sboru a příležitostně i jiných těles.

2010

MUDr. Ladislav Havlas — emeritní primář hořické nemocnice, který více než 53 let pečuje o zdraví druhých, se na konci roku dožívá 80 let

Ondřej Hák  — zlatý medailista na 42. ročníku Mezinárodní chemické olympiády v Tokiu

2009

Václav Svoboda – býv. sportovní trenér žákovského basketbalu, mnohaletý předseda Spolku hořických rodáků v Praze, podílel se na organizování akce 140 let hořického sportu v r. 2006.

2008

Mgr. Václav Bukač – dlouholetý ředitel hořického muzea, autor grafického zpracování knihy o Hořicích, která v tomto roce vyšla, vydavatel Hořických občasných novin.

2007

Oskar Teimer – výtvarník, malíř a grafik, dlouholetý spolupracovník a ilustrátor vlastivědné čítanky Pod Zvičinou.

Blažena Zatloukalová – za celoživotní aktivity v ženském pěveckém sboru Vesna.

2006

Jaroslava Jehličková – hořická rodačka, atletka a dvojnásobná účastnice olympijských her, držitelka světového rekordu v běhu na 1500 metrů z roku 1969.

2005

PhDr. Oldřiška Tomíčková – historička, odborná pracovnice hořického muzea — za dlouholetou publikační činnost a odbornou přípravu výstav dokumentujících život zaniklého židovského etnika v Hořicích.

2004

Miroslav Šperk – hendikepovaný sportovec, olympionik

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *