Nový festival Hudba z Ráje začíná o víkendu na Sobotecku

zmolikova-15karolina04_denik-630 ČESKÝ RÁJ  – Kulturní život v Českém ráji obohatí nový hudební festival. Jeho zakladatel, rozhlasový a televizní moderátor a publicista Václav Žmolík mu dal název Hudba z Ráje. „V programu nabídneme koncerty, besedy a do budoucna možná i divadlo a výstavy,“ říká. „Všechno zazní a odehraje se v kraji mezi Jičínem, Sobotkou, Mladou Boleslaví a Turnovem, který moc dobře známe a máme rádi.“ 

Žmolíkovi totiž před lety koupili starou usedlost právě v tomto koutu naší vlasti a zcela mu propadli. Mladá sopranistka Karolína Žmolíková k tomu dodává: „Ano, je to pravda. Český ráj a náš dům, to byla láska na první pohled. Tady je mi nejlíp a cítím se tu doma.“ První ročník festivalu nabídne tři koncerty. Úvodní zazní v sobotu 14. července od 18.00 v barokním kostele svatého Jiljí v Mladějově.

Karolína na něj pozvala jako svého hosta sólistu opery Národního divadla v Praze basbarytonistu Michaela Kubečku a posluchače čeká i překvapení, které si Karolína zatím nechává pro sebe. Protože 14. července slaví státní svátek Francie, kde Karolína se svým snoubencem dnes žije, bude repertoár koncertu inspirován právě touto zemí.

vaclav V neděli 15. července od 14.00 hodin  bude následovat beseda s Václavem Žmolíkem na Šolcově statku v Sobotce. Představí na ní svou novou knihu Po Česku III., která právě vyšla v Radioservisu a v níž píše třeba právě o tomto malebném statku. Ptát se ho bude Jindřich Žemlička. Zahraje Zámecké saxofonové kvarteto Josefa Žemličky.

Druhý koncert festivalu Hudba z Ráje se odehraje 18. srpna od 14 hodin opět v půvabném prostředí historického Šolcova statku v Sobotce a s Karolínou na něm vystoupí tenorista Martin Vydra, mimochodem zpěvaččin spolužák z Pražské konzervatoře, klavíristka Ludmila Juránková a violoncellista a dirigent Jan Rezek. Na programu bude jejich oblíbený program, který nese název „Melodie, které milujeme“ a v němž zazní melodie z muzikálů My Fair Lady a West Side Story, písně amerického skladatele George Gershwina anebo španělské zarzuely.

Vyvrcholením festivalu Hudba z Ráje bude koncert 31. srpna od 19 hodin v kostele svatého Jana Křtitele v Újezdu pod Troskami. Karolína na něm vystoupí společně se slavným houslistou Jaroslavem Svěceným, s nímž už účinkovala na festivalech Smiřické svátky hudby, Jihočeské Nové Hrady anebo Tóny Chodovské tvrze. Doprovodí je ještě cembalistka Jitka Navrátilová. Na programu budou skladby J. S. Bacha, G. F. Händela, F. Schuberta a dalších slavných autorů. Mimochodem, Václav Žmolík jako festivalový hostitel všechny koncerty uvede.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *