Obsah směsných kontejnerů ukázal rezervy v třídění

titulka JIČÍN  –   Směsné  kontejnery  obsahují  osmdesát procent tříditelného odpadu. Ukázala to analýza, která se uskutečnila  v jičínském  sběrném dvoře.  Pracovníci neziskové organizace INCIEN (Institut cirkulární ekonomiky) ručně probrali svoz ze dvou popelářských aut, jeden z bytové zástavby a jeden ze čtvrti  rodinných domů. Zjišťovali,  jak vysoké procento třiditelného odpadu končí ve směsném odpadu. „Výsledky nejsou úplně pozitivní. Ze 100 kilogramů odpadu ve směsných kontejnerech by  80 kilogramů mělo být správně v barevných kontejnerech nebo na sběrném dvoře. Město bude dál prosazovat třídění odpadu a vytvářet pro něj příznivé podmínky. Děkujeme všem, kteří poctivě třídí, a ty, kteří to ještě nedělají, zdvořile vybízíme k větší ochotě. Tříděním se dá předejít výraznému navýšení poplatku za svoz odpadu v budoucnu,“ informoval mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.  O něco málo lepší výsledek  ve třídění měly rodinné domy, kde složka směsného odpadu byla 20 procent. U bytových domů to bylo  18 procent.  Analýza obou vzorků  ale  ukázala  obrovské množství  bioodpadů, a to 40 procent u bytovek a u rodinných domů dokonce  45 procent, přestože hodně  z nich  má v této lokalitě hnědé nádoby na bioodpad.

Největším prohřeškem byl  textil, zastoupený  ve vzorcích  11 až  12 procenty.  „Textil je přitom ceněný recyklovatelný materiál.  Občané  mají v jičínských ulicích  k  dispozici 22 kontejnerů provozovaných společností DIMATEX  a jeden kontejner od Diakonie Broumov u Městského úřadu Jičín v ulici 17. listopadu,“ dodává  J. Jireš.

„Ruční průzkum svezeného odpadu pochopitelně není příjemná část práce, ale ta data, která ze sbírání vyplynou, jsou velmi zajímavá, přínosná a pro mě i zábavná,“ popsala Lucie Pečínková z Incien. „Hodně lidem určitě nepřijde, že to může být zajímavá činnost, ale je to tak, protože se v ní mísí environmentální, sociální a ekonomická stránka. Hodně lidí si neumí představit, že odpady jsou spojené s velkým hospodářským potenciálem.“  V porovnání se světem  jsou  podle ní  Češi ve třídění odpadů skvělí, v recyklaci ale  prý  naše  země  trochu zaostává.

„Svezený směsný odpad se nijak neroztřiďuje, v Jičíně všechen směřuje na skládku  Popovice-Libec. Tvrzení, že  ještě prochází rukama třídičů, je mýtus.  Ručním dotřiďováním prochází jen separovaný odpad, aby neobsahoval nežádoucí materiály,“ objasňuje  J. Jireš.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *