Obyvatelé Hlásné Lhoty bývali hlásnými a nočními hlídači

titulka HLÁSNÁ LHOTA / Podhradí  – V Dobrých zprávách vám představujeme další  obec na Jičínsku:  Hlásnou Lhotu. Patří ke vsi Podhradí  a najdete ji na úpatí vrchu Veliš pod Velišským hřbetem. Historicky je doložená roku 1337  jako  zboží  hradu Veliše.  Název obce pochází ze středověku, kdy měli místní usedlíci hlásnou povinnost. Byli tedy hlásnými nebo taky nočními hlídkami na hradě. Hlásnou Lhotu a okolní území vlastnil mj. Albrecht z Valdštejna, v roce 1635 koupil velišské zboží Jindřich Schlik, jeho potomci ho spravovali až do roku 1848.  S bohatou historií, ale i současností se místní nedávno zevrubně seznámili na výstavě, kterou u příležitosti Srazu rodáků a přátel obce připravil  Jan Kočí. Ten dnes žije v Jaroměři,  jeho život  je ale  s  Hlásnou Lhotou rodově  těsně  propojený: (zvuk)

 

Jak se v Hlásné Lhotě žilo od jara do zimy, to uvádí   soukromá  kronika  rodu, kterou sepsala učitelka a kronikářka Jiřina Jakubcová. Její  čtivé záznamy vyprávějí, jak na počátku dvacátého století žila rodina na vesnici  po celý kalendářní  rok. „Když  zápisky čteme, uvědomujeme si, že život našich předků byl mnohem tvrdší a těžší než je ten náš. Sedláci si všechno museli vypěstovat sami, co jim zbylo, prodali a z toho žili,“ připomíná  Jan Kočí.  Kronikářka J. Jakubcová například píše i o tom,  co tehdy dětem stačilo k  hraní a z čeho měly obrovskou radost. Byly to třeba „obyčejné“ fialky, které rostly na stráni.  K těmto záznamům kronikářka dodala: „Jak jsme byli skromní!  To by dnešním dětem určitě nestačilo.“

 

Pekárna v Hlásné Lhotě nebyla, proto se peklo  v každé chalupě. V soukromé kronice se mj. píše i o tom, co to dalo práce a  jaký to byl obřad, když se pekl chléb. Jak  hospodyně napřed  musela snést  díži   na  těsto  z   půdy  a  nechat  vzejít kvásek.  Fyzicky  náročné bylo  i samotné  míchání těsta.  Pak bylo třeba dbát  na řádné vytopení pece,  později i na to, aby  se chléb  někde nepřipálil a dobře se propekl.  Největším uměním bylo prý pečení posvícenských koláčů, ale jak se píše v soukromé kronice Hlásné Lhoty, žádné jiné koláče se jim už pak nevyrovnaly.

 

Do Hlásné Lhoty, která se mj. pyšní krásnými roubenými chalupami, kamenným křížem z roku 1863 od mistra Suchardy  a zvoničkou na návsi, obnovenou v roce 2012,  se nejlépe dostanete po silnici mezi Vokšicemi  a Ostružnem na Jičínsku.

(vaw)

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *