Odešel Mistr grafik Ivan Krejzlík z Křeliny

detail  KŘELINA  / Jičínsko  –   V předvánočním čase dne 19. prosince 2020 nás ve věku 85 let navždy opustil významný grafik a průmyslový výtvarník Ivan Krejzlík z Křeliny u Jičína. Ivan Krejzlík se narodil 17. května 1935 v Brně. Během studií se stal žákem slavného českého malíře, grafika a ilustrátora Karla Svolinského. Ve své tvorbě se soustředil na funkčně diferencovanou užitnou a výstavní grafiku, plakáty a především pak na knižní úpravy. Mezi jeho nejznámější realizace patří např. Ilustrovaný encyklopedický slovník nebo Malá československá encyklopedie. Pracoval snad pro všechna přední československá nakladatelství, obyvatelé Jičínska jej budou ale nejspíše znát jako autora grafické úpravy fotografických publikací Jičín a jeho kraj nebo Český ráj a Podkrkonoší z pera Jana Knoba a s fotografiemi Otakara Hrdličky, jež se dočkaly hned několika vydání a které bychom jistě nalezli v knihovně nejednoho Jičíňáka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  Pro obce Bukvici a Křelinu, kde dlouhá desetiletí žil, vykonal nesmírně mnoho. Zmiňme alespoň jeho nemalý podíl na obnově interiéru barokní kaple sv. Jana Nepomuckého v Bukvici. Jeho posledním regionálním počinem byla velmi precizní grafická úprava ojedinělé regionální monografie O Bukvici a Křelině (2015) a navazujícího Průvodce Bukvicí a Křelinou (2017). Jeho mimořádný kaligrafický um budou místním obyvatelům i návštěvníkům připomínat dva velké, mistrovsky popsané archy ručního papíru, zasklené a zavěšené v bukvické kapli a připomínající historii této sakrální památky. Badatelé se budou obdivovat skvostným iniciálám a nadpisům v bukvických kronikách a pro budoucí generace spočívá v makovici bukvické kaple uložený ručně psaný pamětní list, upomínající na kompletní rekonstrukci v letech 2001–2004.

inicialy-v-kronice  Ivan Krejzlík byl nejen skutečným mistrem svého oboru, ale rovněž nesmírně srdečným a obětavým člověkem. Nikdy nezapomenu, s jakou vlídností, nadšením a péčí mne zasvěcoval do některých tajů a zákonitostí kaligrafie. Jak pozorně sledoval a kontroloval každý můj tah i písmeno, upozorňoval mne na chyby a názorně ukazoval, jak je napravit. A do toho stále slyším jeho hlas, jak se spokojeným úsměvem říká: „Máte talent, ale chce na tom ještě hodně zapracovat.“ A přes ramena nám nahlíží vždy tolik srdečná, milá a pohostinná paní Eva Krejzlíková, která se mne zastává: „Ale vždyť píše hezky.“

9. ledna 2021 brzy z rána Ivana Krejzlíka v tichosti následovala jeho manželka Eva Krejzlíková. Oba zůstanou nesmazatelně zapsáni v našich vzpomínkách i v paměti zdejšího kraje.

Pavel Kracík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *