Odhoďte zdvořilost a Šmejdům rovnou řekněte rezolutní NE!

titulka JIČÍN/ Královéhradecký kraj –  Když si přečtete leták  od Šmejdů, může to pro vás být ta nejdražší zvědavost na světě. Finty zlodějů  nebývají nijak nápadité, často jsou však velmi účinné. Přesvědčili se o tom i senioři, kteří přijali pozvání na interaktivní vzdělávací a divadelní seminář „Nedáme se“, který připravil Královehradecký kraj ve spolupráci s Divadlem Jesličky a Policií ČR.  Kromě herců  vstupuje do představení  i policista, který ukazuje, jaké jsou aktuální trendy v podvodném chování pachatelů, i možnosti, jak se podvedený může bránit.  Scénář k programu napsala Romana Mazalová, psycholožka a spoluautorka filmu Šmejdi, která hrané scénky pro seniory v rámci představení komentuje a popisuje vhodné techniky komunikace. Před zahájením semináře poskytla DZ rozhovor:  (zvuk)

 

Na výchovné „prodejní“ akci v přízemí radnice na Žižkově náměstí  v  Jičíně  jsme pro vás natočili anketu s účastníky: (zvuk)

 

Na  jičínský seminář přijel i ředitel krajské policie Martin Červíček.  „Jsem  tady  jen  „na kukačku“ uspory a musím říct, že je úžasné tady u vás vidět  osm statečných z  půlmilionu lidí, kteří v kraji žijí. Pozoroval jsem vás od začátku, protože mě  autoři, herci a partneři tohoto projektu ujišťovali, že na to skočíte. Například ve Skřivanech  už  se to málem podařilo.  Ale klobouk dolů před vámi, že jste se nenechali nachytat. Když byste kdykoliv měli pocit, že kolem vás je nejenom šmejd, ale i někdo, kdo vás chce zneužít, prosím, nevolejte na  obchodní inspekci, ale zavolejte 158  nebo 112 a řekněte nám to, protože to je jediná šance, jak se s tím vším my, policisté, můžeme vypořádat,“ nabádal účastníky M. Červíček. cervicek Kromě  „skvělé“ nabídky zaručeně zdravého a chutného másla Vital Life za 270 korun zprostředkovaly hrané scénky v podání herců Divadla Jesličky, i skvělé telefonické nabídky výřečných dealerek či prodej parfémů na ulici, kdy se aktér nechal nalákat na mimořádně výhodnou nabídku francouzských originálních vůní skoro zadarmo. Nakonec si odnesl jen nevábné  vzorky za pár korun, za které však ve finále zaplatil mnohonásobně víc než jaká  byla skutečná hodnota zboží.  Senioři viděli i  obehranou, ale stále účinnou  historku  podvodníků o nabouraném autě, o vnukovi  a potřebě peněz na odtah. Při  zinscenovaném příběhu  se seniorce (herečce Janě Portykové)  ztratily  i celoživotní úspory z plechové krabičky s šeříkem na obalu. „Oni jsou živi z blbosti jiných,“ dodala na závěr lakonicky, ale velice  trefně  jedna z účastnic jičínského semináře „Nedáme se!“

(vaw) 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *