Okno do vesmíru je v Jičíně znovu otevřené dokořán

vesmirna-stanice JIČÍN –  Podvečerní snímek od vstupní brány  u bývalé hvězdárny  v  Jičíně  zachytil „vesmírnou“ stanici.  Pokud příchozí zapojí trochu fantazie, mohou  svým  očím a mysli   podobnou představu po setmění  zprostředkovat.  Skutečnost je pochopitelně  mnohem prozaičtější, i když pro region Jičínska  svým způsobem jedinečná. Za světelnými  body  se totiž ve tmě  ukrývá  Centrum přírodních věd, které vstoupilo do první kapitoly své existence.  Byl u toho i uznávaný a neokázalý český astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Za DZ jsme se ho zeptali: (zvuk)

 

Rozsah změn, které  umožnila  rekonstrukce bývalé hvězdárny,  si můžete připomenout na: http://zpravyceskyraj.cz/ojedinele-centrum-prirodnich-ved-otevrou-v-polovine-ledna/  Ředitelka jičínského K-klubu Lenka Vacková byla při otevření Centra přírodních věd se zájmem veřejnosti o nové zařízení spokojená. V rozhovoru poskytla také další  informace o tom, co zařízení školám a veřejnosti nabídne: (zvuk)

 

Jakmile děti nadchnete, jsou schopné dělat zázraky…

img_6448-u JIČÍNĚVES –  RNDr. Jiří Grygar, který  je i srozumitelným popularizátorem vědy (odrostlejší  si  ho  pamatují například z pořadu „Okna vesmíru dokořán“), přijal v den otevření Centra přírodních věd v Jičíně  pozvání do Základní a mateřské školy v Jičíněvsi. Školáci se tam věnují programu  „Per aspera ad astra – přes překážky ke hvězdám“. Jičíněvští žáci Jiřímu Grygarovi s předstihem poslali dopis, připojili kresby, které se týkaly astronomie a pozvali ho na návštěvu. Pro renomovaného vědce to bylo nečekané překvapení:  (zvuk)

 

„Škoda, že jsem nezaznamenal příchod pana Grygara do školy. To všech osmnáct školáků na schodech pod sluneční soustavou sborem spustilo: Vítáme vás ve škole, kde jsou okna vesmíru dokořán! A za zvuků Vangelisovy muziky z Oken vesmíru dokořán stoupal dojatý Grygar po schodech k třídám,“ popsal úvodní část návštěvy Lukáš Bílek z Vitiněvsi, který při uskutečňování programu „Per aspera ad astra“  škole pomáhá.

Rekapitulaci žákovských bádání a nabývání vesmírných zkušeností najdete na odkazech DZ: http://zpravyceskyraj.cz/skolaci-z-jicinevsi-miri-ke-hvezdam/  http://zpravyceskyraj.cz/skola-v-jicinevsi-prozila-vesmirny-vikend/  http://zpravyceskyraj.cz/cestu-jicinevskych-skolaku-ke-hvezdam-doplnily-cervanky/

(VaW)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *