Ošetřovatelé odchytili pelikány holýma rukama

titulka -1 Dvůr Králové nad Labem –   Dvě desítky ošetřovatelů a zoologů Safari Parku Dvůr Králové se ve středu 31. října sešly v africkém a pěším safari, aby společně pochytali a přesunuli na zimoviště skupinu 25 pelikánů. Toho posledního se jim podařilo odchytit až na městském koupališti.  Hon na pelikány začal o půl jedné. „Odchyt provádíme pravidelně každý podzim a vždy postupujeme podle osvědčeného systému. Ptáky vyženeme z rybníků ven, zamezíme jim přístup zpět k vodě a na břehu je pochytáme,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský, pro kterého je letošní odchyt už osmý ve dvorském safari parku.

Do akce se jako každý rok zapojili i pracovníci v neoprenech a na člunech. „Zatímco většinu ptáků jsme pochytali na břehu během chvíle, dvěma pelikánům kadeřavým se ven z vody nechtělo, a tak jsme je na člunech naháněli přes půl hodiny. Nakonec jsme oba lapili do sítě,“ říká zoolog.  Samotný závěr odchytu ošetřovatelům zpestřila jedna ze samic. „Tu jsme dohnali až na městském koupališti, kam se jí podařilo přelétnout. Koupaliště se nachází v těsné blízkosti safari parku a jeho pracovníci nám o nezvaném návštěvníkovi předali okamžitě zprávu. Odchyt se tak protáhl na víc než dvě hodiny,“ uzavírá Michal Podhrázský.

Na zimoviště bylo během dnešního odchytu přesunuto deset bílých, osm kadeřavých a sedm afrických pelikánů. Ptáci tam stráví celou zimu, kdy  zahnízdí a vyvedou mláďata.

(aj)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *