Památka se vrátila do života. Má atmosféru i tajemství

Škola 23 JIČÍN –  Ve městě je od dnešního dne další kulturní a společenský prostor, i nový turistický cíl.  Dovršeno tak bylo i pomyslné uzavření kruhu: malá satisfakce za velké křivdy, které židovští spoluobčané brutálně  a tragicky pocítili za druhé světové války a po roce 1948. Tak to v úvodní řeči shrnul starosta města Jiří Liška. Připomněl také, v jak neutěšeném  stavu se v uplynulých letech nacházela bývalá židovská škola, ale i synagoga, ve které se v komunistické éře skladovaly léčivé byliny. „Jako Jediné pozitivum můžeme shledávat, že to tady krásně vonělo, ale to je asi tak všechno,“ připomněl starosta, který poděkoval Federaci židovských obcí  ČR a společnosti Baševi Jičín za záchranu památek, které teď město zdobí. Synagoga již žije, budovu čp. 100 v Židovské ulici hlavní oživení čeká. Obecně prospěšná společnost Baševi z Jičína však pro letošní sezónu pamatovala s programem i na ni. Podrobnosti k vývoji revitalizace si můžete připomenout prostřednictvím tohoto odkazu:

http://zpravyceskyraj.cz/vybydleny-a-zchatraly-dum-v-zidovske-ulici-je-dnes-k-nepoznani/

Dnešního oficiální otevření domu Židovská 100 se dopoledne zúčastnil i Jiří Daníček, místopředseda Federace židovských obcí v ČR: (poslechněte si)

 

Hostem dopoledního setkání v Židovské čp. 100 byl i turnovský starosta Tomáš Hocke: (zvuk)

 

Do třetice se krátce zastavme v recepci obrozené bývalé židovské školy v Jičíně, abychom si ujasnili, jak tam bude otevřeno: (zvuk)

(vaw)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *