Platba předem se při internetovém prodeji nevyplatila

podvod JIČÍNSKO –    O  tom, že se nevyplatí  podcenit  rizika spojená s platbou předem při internetovém prodeji  nebo  nákupuse  na Jičínsku  přesvědčil osmašedesátiletý senior. S  pomoci internetového inzertního portálu se snažil  prodat kultivátor. Na jeho inzerát se mu ozvala  osoba,  která  vystupovala  pod cizí státní identitou. Od prodávajícího vylákal peníze  na  poplatek  za   cestu  s  tím,  že mu  po zprostředkování prodeje  peníze vrátí.  Muž  slibu uvěřil a prostřednictvím internetového platebního systému požadovaných 10 tisíc korun uhradil. Kupující  pak   přestal s  prodávajícím komunikovat.   Nepoctivému zájemci o prodej hrozí až dva roky  za mřížemi.

Případ dokazuje, že se stále najdou  důvěřivci, kteří se i přes  opakující  se varování nechají lehce napálit.  Většinou tak snadno přijdou o své našetřené peníze.  On-line nakupování  nebo  prodej přes internet jsou v poslední době  oblíbené:   zákazník nemusí nikam chodit a z pohodlí domova si objedná nebo prodá, na co si vzpomene.  Internet je ale zároveň  příležitostí  pro různé zlodějíčky a podvodníky, kteří se schovávají  za domnělou anonymitu. Policisté proto upozorňují, že platba předem je hazard a opatrnost je na místě!

Využijte možnosti platit zboží  až  při  převzetí  nebo  si  ho  odeberte  osobně.  Osobní  kontakt  s prodejcem zvyšuje  důvěryhodnost,   Důležité  jsou  i  dobré recenze na  srovnávacích portálech. Když je   doporučení málo, obchodu  se radši  vyhněte. Podezřelé jsou i  nízké ceny  v  porovnání s ostatními prodejci a nestandardní požadavky jako platba předem.  Pozornost je dobré věnovat i vzhledu  webových stránek a  obchodním a reklamačním podmínkám daného obchodu, krátce registrované doméně, neexistujícímu sídlu firmy, neuvedení telefonu a adresy sídla firmy, vyhýbavé odpovědi prodávajícího k osobní schůzce,  pouhé  emailové komunikaci  a nemožnost se s prodávajícím spojit telefonicky.

nprap. Aleš Brendl 15. dubna

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *