Plevel v zádlažbě v Jičíně a náhrada za Roundup

58abf71176435-643 JIČÍN  –  Ve městě jsou pěkné chodníky a dlážděné plochy bez nežádoucí zeleně, ale zdravé to moc není. Část jedu na rostliny se vsákne do země,  část se odpaří, něco steče s deštěm do kanalizace. I komise pro životní prostředí v Jičíně se znovu zabývala používáním glyfosátu Roundup  pro hubení plevelů v centru města.  Členy komise,  kteří se  seznámili s vyjádřením ředitele  jičínských technických služeb  k chemickému postřiku plevelů ve městě, potěšilo, že technické služby hledají náhradu. Jednoznačně také podpořili úsilí koupit parní nástavbu na hubení plevele horkou párou. „Radě města předáváme doporučení, že podporujeme záměr zakoupit vysokoteplotní parní nástavbu na dosud používaný zametací stroj  pro šetrnou likvidaci plevelů na zpevněných plochách jako náhradní řešení za používání glyfosátu Roundup. Tento postřik totiž  vyhodnocují renomované ekologické a zdravotnické organizace jako zdraví škodlivý. Komise doporučuje položku na nákup parní nástavby zařadit do rozpočtu na rok 2021,“  řekla Dobrým zprávám předsedkyně komise Terezie Dubinová.

Složitější situace je u používání glyfosátu Roundup při hubení plevele v okolí stromů vysázených v ulicích. Parní nástavba prý tuto jemnou práci nezvládne. Podle vyjádření člena komise pracujícího v TS  naráží  mechanické čištění kolem stromů  na nedostatek pracovníků nebo na jejich kompetenci. Při sekání plevele křovinořezy v okolí stromů  v minulosti  docházelo  k poškozování kmenů. „Komise bude hledat další možnosti, jak používání glyfosátu Roundup omezit.  Zároveň si uvědomujeme,  že stejně výkonná a přitom netoxická náhrada Roundupu zatím není k dispozici,“ dodává T. Dubinová.

Podotýká, že  při finanční kalkulaci náhradních opatření je argument „je to příliš drahé, dražší než herbicid“ například u zmíněné techniky možný jen proto, že stále ještě nejsme naučeni započítávat do  nákladů i  poškození přírody a životního prostředí. Kdyby se při používání zdraví škodlivých přípravků  nebo  při zásazích  poškozujících  životní prostředí započítávala i škoda zničené půdy, vody, organického života a lidského zdraví, včetně budoucích nákladů na nápravu a potřebného času k regeneraci přírody, byla by podle ní cena dnes levnějších způsobů likvidace plevelů mnohonásobně vyšší.

Předchozí informace k letošnímu postřiku glyfosátem Roundup v centru Jičína najdete tady: http://zpravyceskyraj.cz/proc-je-v-jicine-pouzivan-prostredek-roundup/

(red)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *