Po stopách Valdštejnů, kniha spojená s hradem Valdštejn a Turnovem

2b TURNOV –  Rok 2020 byl ve znamení šlechtického rodu Valdštejnů, který bývá označován jako nejstarší šlechtický rod v Čechách. Tento starý rod, píšící se z Valdštejna, vznikl na konci 13. století oddělením od rodu Markvarticů, zakladatelů města Turnova. A byl to právě skalní hrad Valdštejn, který dal této větvi Markvarticů jméno. Predikát z Valdštejna byl poprvé použit na listině z roku 1280 a majitelé hradu se tak ocitli u kořenů valdštejnského genealogického stromu. A s tímto šlechtickým rodem Valdštejnů je i v další historii spojený nejen samotný hrad, ale i město Turnov, které si v roce 2022 bude připomínat 750 let od svého založení.

Program,  který  pořadatelé  na památkách spojených s Valdštejny vloni připravovali, ovlivnila pandemie.  Vyvrcholením  loňského programu na hradě Valdštejn  bylo vydání publikace Po stopách Valdštejnů.  Pojednává nejen o významných členech tohoto rodu, ale zabývá se i  bohatým kulturním dědictvím rodu a dalšími historickými souvislostmi.

Kniha obsahuje pět kapitol:  Staletí rodiny (do konce 16. století), Století vzestupu (17. století), Století štědrosti (18. století), Století konfrontace (19. století) a Století odchodů (20. století).  Doplňuje ji  bohatá obrazová dokumentace a rodokmeny Valdštejnů v jednotlivých staletích. Putování se uzavírá rokem 1945, kdy jsou  poslední představitelé rodu nuceni  odejít za hranice do Rakouska.

Zajímavé je i pojetí knihy, kdy v úvodu první kapitoly „Staletí rodiny“ je uveřejněna současná podoba hradu Valdštejn a poslední kapitola vrcholí  známým ztvárněním hradu Valdštejn (reprodukcí kolorovaného dřevorytu) a jeho vstupního mostu se sochami českých patronů od Karla Vika.

Publikace vyšla s přispěním Ministerstva kultury v rámci projekt NPÚ „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“, který je součástí dlouhodobého programu „Po stopách šlechtických rodů“.  K dispozici bude v pokladně hradu Valdštejn, výtisk je možné si půjčit v turnovské knihovně A. Marka.

(eg)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *