Pocta hořickým hudebním spolkům a lidem kolem nich

imgp0193 HOŘICE  –   Výstava o historii i současnosti hořických spolků  Ratibor, Vesna, Dalibor, Hořický komorní orchestr  a  Bona Vita  se dnes  otevřela  v  hořickém zámku.  Přístupná  bude vždy  v pátek a v sobotu od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin až do 14. března.  Město Hořice žije už víc než 150 let bohatým spolkovým životem. V r. 1862, jen rok po pražském Hlaholu, byl založen mužský zpěvácký spolek Ratibor, který dostal od hořických paní a dívek nádherný prapor, vymalovaný Josefem Mánesem. O osm let později založily svůj spolek i zdejší ženy a nazvaly jej Vesna. Kromě společného zpěvu se věnovaly i činnosti vzdělávací a v r. 1908 založily dívčí průmyslovou školu.

V roce 1881 vznikl hudební spolek Dalibor, který se kromě muzicírování věnoval i práci osvětové. Jemu vděčí Hořice za založení Smetanových sadů a postavení prvních pomníků Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Všechny tyto spolky úzce spolupracovaly a jejich činnost nebyla nikdy přerušena. Ve 2. polovině 20. století vznikly jejich mladší odnože – v r. 1988 Hořický komorní orchestr a v r. 1991 pěvecký sbor Bona Vita. Město Hořice je svou kulturní činností výjimečné a má se právem čím chlubit.
„Hořické muzeum chová ve svých sbírkách vzácné staré spolkové památky a mnohé zajímavé předměty jsou i ve vlastnictví jednotlivých spolků. To vedlo k myšlence zpřístupnit tyto památky formou výstavy široké veřejnosti a zároveň představit i současnou činnost hořických spolků. K vidění jsou  nejstarší památky hořických spolků, Mánesův prapor, staré fotografie, kroniky, tisky i hudební nástroje. Připravena je také malá hudební ochutnávka,“ dodala Oldřiška Tomíčková  za hořické muzeum.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *