Pohádkové probuzení v pověstech z hradů, zámků a tvrzí

titulka JIČÍN  –    Na  dnešní  tradiční  pohádkový  průvod  už  29.  ročníku  festivalu  Jičín – město pohádky  dohlédlo  kromě  patrona festivalu, herce  Jiřího  Lábuse  i nečekaně  vstřícné  počasí.  Hvězdami  průvodu  byli  letos  hlavně  malí  i  velcí  účinkující   z   MŠ   a  ZŠ  Jičíněves,  kteří  společně  s  královnou  pamatovali  na  cechovní řemesla, na pověsti, ale i na zábavné kratochvíle.  Ze  čtvrtečního, i z dalšího festivalového programu můžete vybírat tady:  https://www.pohadka.cz/plan-akci/ctvrtek

titulka  1 Při procházce Jičínem zjistíte, že velké nádvoří nabízí  výtvarnou nebo hudební dílnu, malé nádvoří pak umění všelijaké, ale hlavně tvorbu  s výtvarnicí Lucii Seifertovou, na Valdštejnově  náměstí stojí hrad a za ním středověké podhradí, farská zahrada  je místem pověstí a  Ryneček  málem „Parléřovou hutí“.  Ve čtvrtek si  mj. od  17  hodin  užijete  Podvečerní čtení ve farní zahradě s herečkou Dejvického divadla  Zdeňkou  Žádníkovou Volencovou, v 18 hodin bude historik Karol Bílek besedovat  v obřadní síni zámku  na  téma  Modrá krev Českého ráje –  šlechta našeho kraje, pověsti i skutečnost.

V pátek  13. září připomínáme Podvečerní čtení ve farní zahradě  (od 17 hodin)  se  spisovatelkou, ilustrátorkou  Lucií Seifertovou  a  s Jiřím Lábusem. Na začátku vystoupí  „malý host“,   žákyně z turnovské základní školy,  úspěšná účastnice vypravěčské soutěže.   V 17 hodin začne také Setkání s hudbou a slovem – varhanní koncert v kostele sv. Jakuba k 20. výročí jičínského apelu ke smíření a s poctou Smírčímu kříži na Velišském hřbetu u Jičína. V půl osmé večer začne v Masarykově divadle v Jičíně  divadelní představení Božská Sarah s Ivou Janžurovou, Po skončení vzdá festivalový tým poctu divadelní a filmové legendě za její tvorbu pro děti a mládež společenským setkáním  U číše vína s partnery a příznivci festivalu JMP v malém sále  Masarykova divadla.

Sobotní program 14. září  nabídne  mj.  ve 13 hodin zábavnou pohádku se soutěžemi  „Loupem, loupem perníček“, ve které se na hlavním pódiu Valdštejnova náměstí představí moderátorky Českého rozhlasu Hradec Králové Romana Pacíková a Pavlína Kindernayová   a  herec   divadla  Drak  Filip  Huml.  Ve  14  hodin  pak  naváže  vyhlášení výsledků celorepublikové výtvarné soutěže  Žili, byli  nejen na hradech a zámcích.  Ceny  na hlavním pódiu  předá  Jiří Lábus.

V 18 hodin začne Podvečerní čtení  ve  farní  zahradě  s  regionální spisovatelkou a ilustrátorkou  Jaroslavou Velartovou. Uvedena  bude  její  nová knížka  Pelíšek z Prachovských skal,  kterou  pokřtí  a  pověst  z  ní  přečte  Václav Žmolík,  který  zároveň  povypráví o  svém vztahu  k  Českému ráji.

labus V  19 hodin  převezme  jičínský  starosta   od  Dětského parlamentu  klíč od  bran města. Na předání dohlédne patron festivalu  Jiří Lábus a posvítí si na něj i tradiční ohňostroj.  Součástí večera bude štědrý  hudební program  (viz program).

Neděle  15. září  nabídne tradiční programové dozvuky (až do cca 16 hodin) , které začnou už v 9 hodin ráno. Na Valdštejnově náměstí můžete od 9 ti do 16 hodin navštívit Kavárnu POTMĚ, zatemněný kavárenský autobus, který vypravuje nadační fond Českého rozhlasu.  V půl jedenácté dopoledne se koná oblíbené  Pelášení v lipách  (u kruhového objezdu),  běžecké soutěžení pro děti a jejich rodiče.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *