Pohyb v kolejišti je smrtelný hazard

viewimage_62 NOVÁ  PAKA   –   Ve čtvrtek 10. října v půl deváté večer přijali policisté oznámení o možném pohybu neznámé osoby v kolejišti poblíž tunelu v Nové Pace.  Při výjezdu z tunelu směrem  k nádraží ČD měl z levé strany před projíždějící vlak vběhnout mladík, který si údajně lehl přes koleje. Strojvedoucí ihned použil nejen rychlobrzdu, ale i houkačku.  Těsně před  střetem mladík  z kolejiště utekl na pravou stranu. Tím nedošlo ke střetu ani  k  újmě  na  zdraví cestujících a ke škodě na majetku.  Na místě  zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Na základě výsledků provedeného  Teprve po prošetření  případu  bude  možné určit případnou právní kvalifikaci tohoto jednání.

Pohyb v kolejišti je smrtelný hazard :

V současné době jsme svědky velkého počtu případů, kdy si lidé zkracují cesty přes místa, která nejsou určena veřejnosti. Hlavně  jde  o přecházení kolejí po služebních stezkách zaměstnanců provozovatele dráhy. Stojí za to takhle riskovat život ?

Případy, při nichž je někdo zachycen vlakem,  jasně dokládají, že ne.  Přesto železničáři denně napomínají desítky lidí, aby  byli opatrní, nevstupovali do kolejiště před přijíždějícími vlaky a nepřecházeli koleje tam, kde nemají. Obsah zákona č.266/1994 Sb. (Zákon o drahách) jasně určuje, kam cestující veřejnost smí vstupovat a kam naopak ne.

Odkaz na tiskovou zprávu k nedávnému případu tragické srážky člověka s vlakem najdete tady:  https://www.policie.cz/clanek/kralovehradecky-kraj-zpravodajstvi-stret-s-vlakem-muz-neprezil.aspx

Je potřeba si uvědomit, že na prvním místě riskujete svůj život, což je úplně nejvyšší daň za zkrácení si cesty. Na druhém místě porušujete zákon. Pokud Vás přistihne Drážní úřad, případně zaměstnanec provozovatele dráhy  nebo  Policie České republiky, hrozí vám vysoká pokuta.

České dráhy mají ve svých přirážkách poplatek za neoprávněný vstup do uzavřených prostor veřejnosti nepřístupných. Tato částka  je  500 korun, pokud bude zaplacena na místě, snižuje se na 100 korun.  Její zaplacení po vás může požadovat pověřená osoba ČD.  Policie ČR může udělit na místě pokutu až dva tisíce korun.  Drážní úřad smí udělit  ve správním řízení pokutu až deset tisíc korun.

nprap. Aleš Brendl, 11. října

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *