Pokácený dub měl podle aktivisty v lesoparku Čeřovka zůstat

titulka JIČÍN  –   Jičínský aktivista Jan Šorf připravil výzvu občanům. Upozorňuje v ní na další, podle jeho názoru problematické kácení v lesoparku Čeřovka v Jičíně:   

Dnes (30.1.2019) Technické služby Jičín odvezly kmen pokáceného buku, který měl být zachován pro brouky. Místo toho, aby pouze odstranili větve jako to je u ostatních kmenů ponechaných v lesoparku, odvezli samotný kmen! Nehledě na to, že použili zcela nevhodně těžkou techniku, což v předchozích letech nedělali. Navíc technické služby dřevem z městské zeleně topí! Je pravděpodobné, že se z odboru životního prostředí pokusí narychlo (dle mého názoru záměrně), než odešlu petici  poškodit cennou přírodní lokalitu lesoparku Čeřovka, zasáhnout do biotopu – odstranění mrtvých, dutinových stromů a soušek mimo cesty, které nevadí a nikoho neomezují a neohrožují!. Jedná se o to, že někteří  zaměstnanci odboru životního prostředí v lokalitě lesoparku (s podivem) v rozporu s ochranou životního prostředí zvláště chráněných živočichů nechtějí mrtvé dřevo a dutinové stromy, z důvodu bezpečnosti ( tak samozřejmě, proto jsou zakázány zbraně a auta, kvůli kterým občané nejčastěji umírají), atd. Proto apeluji na Vás občany, abyste hlídali lesopark a hlásili případné (dle mého záměrné) poškozování lokality. Děkuji Vám!

S pozdravem
Jan Šorf

2 komentáře u „Pokácený dub měl podle aktivisty v lesoparku Čeřovka zůstat

 1. Petr Vaníček

  Město uklízí park a občané to mají hlásit? To je hloupost ne? Nejlepší by bylo kdyby to už konečně prohlásili za park jak to bylo dřív a nebyl prostor pro takovýto aktivismus.
  J.V.

 2. Jan Šorf

  V současné době nestačí být jen odborník, musím přistoupit i na aktivismus, neboť někteří živočichové (např brouci vázaní na mrtvé dřevo) vymírají! Naštěstí těch lidí, co vnímají vážně ochranu přírody a krajiny a nebezpečí zničení prostoru, ve kterém žijí, narůstá…

  Zcela jednoznačně byla Čeřovka před 100 lety městským (obecním) pařezinovým lesem, ve kterém (na základě archivních materiálů) byly i soušky, respektive mrtvé dřevo. Les byl následně upraven na LESO-PARK, nikoliv park. V lokalitě rostou totiž lesní dřeviny!

  V lesoparku Čeřovka se vyskytuje vzácný brouk kovařík rezavý, méně častý a na starší porosty vázaný brouk tesařík piluna, může tam být i celou Evropskou unií chráněný páchník hnědý, ale i vzácný zdobenec a další. Všichni tito chránění živočichové jsou však vázaní na mrtvé dřevo, respektive ochranu biotopu – místa k životu, nestačí chránit je samotné. Proč je důležité mrtvé dřevo?

  Ochrana saproxylického hmyzu (e-publikace – ZDARMA KE STAŽENÍ))
  http://www.ochranaprirody.cz/res/archive/261/032534.pdf?seek=1449139778

  Brouci vázaní na dřeviny (e-publikace – ZDARMA KE STAŽENÍ)
  http://calla.cz/stromyahmyz/soubory/HorakJ(ed)-brouci-vazani-na-dreviny.pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *