Policisté hledají svědky dopravní nehody!

titulka JIČÍNSKO –  Jičínští dopravní policisté v současné době šetří dopravní nehodu, ke které došlo v úterý 6. února letošního roku po třinácté hodině na úseku silnice II. třídy v obci Staré Smrkovice ve směru jízdy na Nový Bydžov. Dvacetiletý řidič  Fordu Focus se na přímém úseku uvedené silnice zřejmě plně nevěnoval řízení a při objíždění stojícího autobusu zřejmě přehlédl přecházejícího chlapce mladšího patnácti let. Došlo  ke střetu chodce s přední částí osobního auta.  Zraněný chlapec utrpěl lehké zranění, které si vyžádalo převoz do Oblastní nemocnice v Jičíně. Ke zranění dalších osob nedošlo. Alkohol u řidiče na místě vyloučila dechová zkouška. Celková škoda se předběžně odhaduje na deset tisíc korun.

Na základě dosavadních výsledků šetření dopravní nehody se policisté obrací na případné svědky dopravní nehody, aby se přihlásili přímo jičínským dopravním policistům na telefonní číslo 974 533 250. Svým svědectvím můžete významně přispět k  objasnění prošetřované nehody.

V souvislosti s výše uvedeným případem pár statistických čísel. V roce 2016 se na území okresu Jičín stalo celkem dvacet dopravních nehod s účastí chodce. Oproti tomu v kalendářním roce 2017 to bylo dvanáct nehod. V letošním roce do dnešního dne evidujeme už tři dopravní nehody za účasti chodce, kdy jedna z nich bohužel skončila tragicky. Nejčastější příčinou dopravních nehod je oboustranná nepozornost, i snížená viditelnost.

Opětovně proto připomínáme důležité informace jak zvýšit viditelnost chodců a cyklistů:

Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.

Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).

Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.

Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky, pásky na ruku apod. pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly, Nejenom automobily mají povinnost svítit, cyklista  za snížené viditelnosti musí  mít za jízdy rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Varovné blikající koncové světlo lze spatřit až do vzdálenosti 1 000 metrů. Řidič auta tak může cyklistu včas vidět a přizpůsobit rychlost jízdy dané situaci.

Nenapravitelného hříšníka dopadli policisté

JIČÍN – V pátek 2. února krátce před třetí hodinou odpolední spatřila policejní hlídka v ulici Revoluční v Jičíně jim už  dobře známý vůz Audi A4.  Řídil  ho policistům  neméně  známý pětadvacetiletý muž  a to i přesto, že má už několikrát vyslovený zákaz řízení motorových vozidel.  Řidič se chtěl policistům vyhnout  a proto pokračoval v jízdě až do Bolzanovy ulice, kde u jedné z budov Oblastní nemocnice Jičín odbočil vlevo. V tu dobu měl už za sebou policejní hlídku, která následně přistoupila ke kontrole auta.  Řidič se navíc na místě odmítl podrobit orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek a odmítl  se podrobit lékařskému vyšetření spojeným s odběrem krve a moči. Nutno podotknout, že muž byl nedávno za obdobné skutky pravomocně odsouzen. I přesto ve své protiprávní činnosti nadále pokračuje. Řidiči hrozí až tříleté vězení.

nprap. Aleš Brendl 07. února 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *