Policisté preventivně kontrolují chaty a chatové oblasti

titulka JIČÍNSKO – Policisté  z  ÚO  Jičín  i  letos  pokračují  v kontrolách  rekreačních obydlí,  nově  v  rámci  preventivního projektu na ochranu majetku s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“.  Představuje souhrn preventivních opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů proti vloupání. Má za cíl v co nejširším měřítku informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech řešení zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů. Hlavními nástroji projektu jsou mobilní aplikace pro občany „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody pro zabezpečení majetku. Ta je volně dostupná v App Store či Google Play.

V době, kdy většina majitelů tráví zimní čas v teple svých domovů, vyrážejí policisté i se svými čtyřnohými parťáky na kontrolu jejich rekreačních obydlí.  Zaměřují se především na to, jestli  se někdo nevloupal  do jejich chat a chalup. Na  provedenou prohlídku  majitele upozorní  na místě zanechaný kontrolní lístek. Letos v zimě policisté  už  v  jednom případě  zjistili násilím poškozený objekt a  díky  dobré práci už  znají  totožnost pachatele. Vloni  v okrese Jičín přijali celkem čtyři oznámení o vloupání do chat a chalup, kdy se k dnešnímu dni ve všech případech podařilo zloděje dopadnout.  Policisté budou  dál v těchto kontrolách pokračovat.

Jak správně zabezpečit rekreační obydlí ?

* zajistit vchodové dveře a okna včetně střešních a sklepních

* okna je vhodné opatřit okenicemi nebo mřížemi

* použít kvalitní zámkové systémy, které odolají mechanickému poškození

* nenechávat volně odložené nářadí, které by pachatel mohl použít k útoku na chatu

* pro případ vloupání si pořídit fotodokumentaci věcí a elektronických přístrojů

* při delší nepřítomnosti doporučujeme odvézt z chaty cennosti a elektroniku, ale také sekačky a různé nářadí

* nikdy nezveřejňovat na sociálních sítích místo chaty a informace o nepřítomnosti v rekreačním zařízení a  nechlubit  se majetkem uloženým v chatě nebo chalupě

K minimalizaci rizika vloupání  je  důležité mít  i  dobré sousedské vztahy. Všímavost a včasné upozornění na linku 158 nebo nejbližšího policejního útvaru může sehrát důležitou roli při ochraně majetku. V případě, že se stanete obětí této trestné činnosti, nevstupujte na místo činu do příjezdu policejní hlídky. Váš pohyb nebo úklid ve vyloupené chatě by mohl narušit stopy, které pachatel na místě zanechal.

nprap. Aleš Brendl, 8. února 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *