Policisté šetří, proč řidička narazila do stromu

titulka JIČÍNSKO – V úterý 15. srpna krátce po osmé hodině ranní došlo v ulici Revoluční v obci Jičín k dopravní nehodě. Šestapadesátiletá řidička osobního vozu Hyundai Getz jela ve směru od ulice U Stadionu do Valdic. Zřejmě se plně nevěnovala řízení, protože přejelo vlevo do protisměru, kde  narazila do stromu. Po nárazu se auto převrátilo na střechu. Řidičku z vozu vyprostili přivolaní hasiči. Utrpěla zranění, které si vyžádalo převoz do Oblastní nemocnice v Jičíně. Policisté na místě provedenou dechovou zkouškou u řidičky vyloučili požití alkoholu. Celková škoda se předběžně odhaduje na více než 50 tisíc korun. Přesná příčina dopravní nehody a samotná míra zavinění šetří  jičínští dopravní policisté.

Z auta zmizela elektronika

JIČÍNSKO – Policisté obvodního oddělení Nová Paka od úterý 15. srpna pracují na objasnění případu vloupání do auta v městyse Pecka. V odpoledních hodinách si tam na lesní cestě zloděj  vyhlédl odstavený vůz značky Renault Master, u kterého rozbil skleněnou výplň dveří. Následně z auta sebral příruční látkovou tašku a v ní uschovanou navigaci, mobilní telefon a peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a osobními doklady. Celková škoda je předběžně vyčíslena na hodnotu kolem 15 tisíc korun.

Neznámý delikvent se tak dopustil přečinu krádeže a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Pokud bude dopaden, hrozí mu až dva roky vězení.

Policisté preventivně radí:

· Nenechávejte v autě  žádné cenné věci (elektroniku, nářadí, kola apod.), peněženky, peníze, doklady. Stejně tak drahé oblečení nebo drahá hračka může zloděje zlákat.

· Nenechávejte uvnitř vozu technický průkaz ani náhradní klíče od auta.  Jejich ponechání ve voze vám může jednak přidělat problémy při likvidaci pojistné události u pojišťovny, ale především pachatel, který chtěl původně „pouze“ ukrást  autorádio nebo jiné předměty v autě uložené, se může nakonec rozhodnout odcizit celé auto. Navíc mu tak usnadňujete i další legalizaci vozu.

· Přemýšlejte o tom, kde své auto parkujete. Tmavá zákoutí a odlehlá místa zajišťují pachateli naprosto nerušený klid pro „práci“.

· Věnujte pozornost základnímu zabezpečení svého automobilu, zvažte i „nadstandardní“ zabezpečení. Jedná se o různá dodatečně montovaná elektronická nebo mechanická zabezpečovací zařízení nebo vyhledávací a monitorovací systémy.

· Pokud už v autě zabezpečovací zařízení máte, používejte jej.

· Nenechávejte svůj vůz bez dozoru odemčený.

· Nikomu nesvěřujte klíče od auta.

Chtěl mobil, zaplatil a tím všechno skončilo

JIČÍNSKO – Sedmnáctiletý mladík se obrátil na policejní služebnu v Jičíně s tím, že se měl stát 10. srpna obětí podvodného jednání na internetovém portálu, kde si objednal mobilní telefon. Na uvedený učet uhradil požadovanou částku ve výši necelých deseti tisíc korun. Prodejce ale mobilní telefon nedodal a s mužem ukončil veškerou komunikaci. I přes neustálou prevenci a varování policistů k obezřetnosti při nákupu prostřednictvím internetu, příliš důvěřiví lidé  na varování neslyší a pak se  stávají obětí nepoctivého prodejce.

Platba předem je hazard!

On-line nakupování přes internet je v poslední době stále více oblíbené, a to už jen tím, že zákazník nemusí nikam chodit a z pohodlí domova si objedná, na co si vzpomene. Internet je ale taky  místem pro různé zlodějíčky a podvodníky, kteří se skrývají za domnělou anonymitu.

Aby Vás takový podvodník nenapálil, je třeba si připomenout pár rad bezpečného on-line nakupování:

• Možnost platit zboží až při převzetí nebo možnost si zboží odebrat osobně. • Možnost případného osobního kontaktu s prodejcem zvyšuje důvěryhodnost. • Dobré recenze na srovnávacích portálech, pokud je těchto doporučení málo, je lepší se obchodu vyhnout.

Nebezpečné on-line nakupování: • Podezřele nízké ceny v porovnání s ostatními prodejci. • Nestandardní požadavky jako platba předem. • Podezřelý vzhled webových stránek. • Podezřelé obchodní a reklamační podmínky daného obchodu. • Krátce registrovaná doména. • Neexistující sídlo firmy. • Neuvedení telefonu a adresy sídla firmy. • Vyhýbavé odpovědi prodávajícího k osobní schůzce. • Pouhá emailová komunikace a nemožnost se s prodávajícím spojit telefonicky.

Při on-line nakupování tak buďte obezřetní a nedovolte obdobným podvodníkům, abyste jim za objednané zboží museli platit předem. I přesto, že policie podvody přes internet důsledně prověřuje a převážná většina pachatelů je nakonec odhalena a potrestána, se stále nacházejí podvodníci, kteří se snaží domnělé anonymity na internetu využít k páchání podvodů.

Policie proto doporučuje dbát opatrnosti a dodržovat zásady bezpečného obchodování.

nprap. Aleš Brendl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *