Pomůže město zachránit nejstarší památku?

noc kostelu 3 JIČÍN – Dočká se věž kostela sv. Ignáce opravy věže s finanční pomocí města?  Schválí zastupitelé zadávací podmínky na úpravu nákladového nádraží Jičín s tím, že radní budou případně moci zadávací podmínky upravovat? Dostane na veřejné schůzi zelenou smlouva o smlouvě budoucí na výkup pozemků pro cyklostezku Šibeňák-Hádek? Kteří ze zastupitelů zvednou ruku pro stavební úpravy a přístavbu vstupu do takzv. školičky 2. Základní školy na Husově třídě v Jičíně, respektive pro podání žádosti o dotaci? To, a ještě mnohem víc se můžete dozvědět na veřejném jednání zastupitelů v úterý 29. dubna od 15 hodin v malém sále Masarykova divadla. K příspěvku Římskokatolické farnosti v Jičíně na opravu věže kostela sv. Ignáce se rozpoutala diskuze mezi místostarostou Petrem Hamáčkem a radním Ladislavem Bryknerem:

 

Zastupitel Miloš Starý si nejstarší kulturní památky v Jičíně váží. Jak tedy bude zítra hlasovat?

 

Vikář Pavel Jandejsek se rozhodl do rekonstrukce havarijního stavu kostelní věže  sv. Ignáce jít pouze na základě toho, že to bylo výslovné přání jičínského starosty. „Slíbil, že v případě naší žádosti  o dotaci z Programu záchrany architektonického dědictví projde i nějaká finanční podpora města. V případě, že bude vícezdrojové financování fungovat i v dalších letech, pak bych neváhal. Jinak by to ode mě bylo nezodpovědné, příliš riskantní, protože peníze opravdu nemáme. Stav věže je havarijní, ale když by se podpora nenašla, nedalo by se nic dělat,,“ vysvětluje svízelnou situaci vikář.

Kostel sv. Ignáce je rodinné stříbro, klenot

Když  kostel nenajde adekvátní podporu, tak zkrátka spadne,“ dodal vikariátní asistent Miloslav Fišer. Podle jeho slov uzavřela jičínská farnost s městem Jičín dvě smlouvy o smlouvách budoucích o prodeji pozemků v lokalitách Nové Město a Robousy. „K takovým transakcím se vždy vyjadřuje nadřízený orgán, v tomto případě Královéhradecké biskupství. Smlouvy stále platí,“ upozornil ing. Fišer. Reagoval i na připomínku Ladislava Bryknera k dalším možným pozemkům, které může jičínská farnost městu nabídnout. „Něco málo je zastavěno církevními objekty. Lesů je minimum. Navíc, letos v březnu uzavřelo biskupství s naší farností dohodu, že bude o požitky z našich lesů pečovat samo. Došlo ke vzájemné dohodě, protože i my potřebujeme jednoho až dva duchovní, kterým je třeba zajistit plat. Co se týká polností, když bychom o možném prodeji jednali s biskupstvím, tak by nám takový postup rozhodně neodsouhlasilo. Farnost totiž musí být ekonomicky soběstačná. Z něčeho je třeba zaplatit elektřinu a další služby. Možná to mnozí nevědí nebo nechápou, ale šetříme na všem, třeba i na vytápění kanceláře fary,“ uzavřel vikariátní asistent Miloslav Fišer.

(vaw)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *