Prevence v Úlibicích: Ulička pro život

fb_bannery_1640_680px-768x318 ÚLIBICE  / Jičínsko–  Ve čtvrtek 8. července se na silnici I. třídy číslo 16 a 35 v  Úlibicích  uskutečnila ve spolupráci se státní organizací BESIP dopravně bezpečnostní akce se zaměřením nejenom na záchranářskou uličku.  Řidiči tak měli jedinečnou možnost nechat se odborně proškolit a vysvětlit si   problematiku „uličky“, která slouží na víceproudých silnicích pro zajištění plynulého a včasného zásahu záchranářů u nehod. Praxe odhalila, že ne všem řidičům je známo, že svá  auta musí už při příjezdu ke koloně zastavit s dostatečným odstupem od vozu, které v koloně  už stojí, aby bylo možné případně manévrovat (popojet). V levém pruhu co nejvíc vlevo a v přilehlém a dalších pruzích (prostředním a pravém) vpravo tak, aby mezi mini těmito pruhy vznikl prostor o minimální šířce tři  metry.

Co nám tedy říká § 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích?

Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem.

Kdo tedy může využít záchranářskou uličku?

  • Vozidla s právem předností jízdy.
  • Vozidla správce komunikace
  • Vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky.

A jaké jsou v tomto případě sankce?

Za neoprávněné použití tohoto pruhu hrozí ve správním řízení pokuta až 2 500 Kč.

Mnohem horší je ale případ, kdy neukázněný řidič zpomalí nebo dokonce omezí probíhající záchrannou akci. Buďme proto ohleduplní.

nprap. Aleš Brendl, 8. července 2021

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *