Při taktickém cvičení útočníci na koncertu ohrozili 1600 osob

Královéhradecký kraj  –   Největší taktické cvičení v kraji  „ALDIS  2018“  prověřilo akceschopnost a vzájemnou spolupráci  složek Integrovaného záchranného systému při mimořádných událostech.   

Operační důstojník v 10:00  hodin  dopoledne přijal  několik oznámení o střelbě v kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové, kde  se v tu chvíli na kulturní akci  zdržovalo zhruba 1 600 osob. Na místo okamžitě vyrazilo několik policejních hlídek. Integrované operační středisko kontaktovalo  i další složky Integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje, tedy Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje, Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje a samozřejmě i tzv. „ostatní“ složku IZS Městskou policii Hradec Králové. Tak začalo dnešní taktické cvičení „ALDIS 2018“.

 

„Žijeme ve světě, kde se dříve nemyslitelné stalo denní realitou. Věřím, že situace podobná té z dnešního cvičení  v našem kraji nikdy nenastane, ale je nezbytné, abychom byli na takovou eventualitu připraveni. Cvičení znovu potvrdilo, že složky Integrovaného záchranného systému fungují na vysoce profesionální úrovni, ale především, že jsou schopné spolu efektivně komunikovat a koordinovat svou činnost. Chci poděkovat všem, kdo se cvičení účastnili, ať už v řadách zasahujících složek nebo jako figuranti,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Na místo byli  kvůli  panice  a  stresu  povoláni  interventi Policie ČR, kteří „poskytli nezbytnou psychosociální pomoc evakuovaným“.  Koordinátorem krizových interventů byl policejní psycholog. V  kraji je 36 interventů Policie ČR, z nichž vždycky  tři drží nonstop pohotovost   v celém regionu.  Jsou speciálně vyškoleni pro pomoc obětem trestných činů a mimořádných událostí.

K zásahu  Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje  se  vyjádřila tisková mluvčí por. Mgr. Martina Götzová: „Taktické cvičení tohoto rozsahu je  i  příležitostí, jak si prověřit hned několik postupů najednou. Hasiči se ujali evakuace a třídění zraněných osob. Důležitou roli sehrály jednotky požární ochrany  při nálezu nebezpečné chemické látky u jednoho z pachatelů. Na místo byl ze speciální zásahové techniky povolán měřící vůz a protiplynový kontejner. Hasiči v protichemických oblecích neznámou látku zajistili, ale existovalo reálné nebezpečí, že zasahující policisté mohli být kontaminováni.  Jednotka  proto postavila na hranici nebezpečné zóny dekontaminační sprchu a postarala se o kompletní dekontaminaci osob a technických prostředků. “

Také krajští zdravotničtí záchranáři ocenili možnost nácviku řešení mimořádné události s hromadným poškozením zdraví.  Cvičení jsme především  zaměřili především na třídění velkého počtu postižených, nácvik místního a operačního řízení.  Záchranáři  si procvičili  hromadný odsun zraněných do zdravotnických zařízení v KHK i mimo něj. Operátoři ZZS KHK ihned po přijetí oznámení o události vyslali na místo veškeré dostupné posádky rychlé zdravotnické pomoci a spolu s nimi  i volné lékaře  v  setkávacím systému. Na místo zároveň vyjel také inspektor provozu, který se ujal role vedoucího zdravotnické složky zásahu. Ihned, jakmile byl prostor označen jako bezpečný, vstoupili  do kongresového centra skupiny zdravotnických záchranářů, kteří vyhodnotili  závažnost poranění  a priority a pořadí jejich ošetřování.  Pacienty  pak  hasiči transportovali na stanoviště neodkladné přednemocniční péče, kde se jich ujali lékaři a záchranáři. Celkem  zdravotníci ošetřili a do nemocnic převezli devatenáct lehce a pětadvacet těžce zraněných osob. Šest lidí střelbu nepřežilo a zemřelo na místě. „Těžce zranění byli z místa události po ošetření reálně transportováni do zdravotnických zařízení, v deseti případech na oddělení urgentního příjmu a do traumacentra ve Fakultní nemocnici.  Další pacienti by ve skutečnosti byli převezeni do nemocnic Královéhradeckého i sousedních krajů na základě pokynů operátorů. Pro podmínky dnešního cvičení byli ale zranění transportováni pouze do budovy ZZS. Lehce zranění byli umístěni do evakuačního autobusu HZS, kterým byli pod dohledem zdravotníků rozvezeni k dalšími ošetření  do zdravotnických zařízení,“ řekl   Ivo Novák, tiskový mluvčí  Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

„Městská policie Hradec Králové, jako ostatní složka Integrovaného záchranného systému, taktickým cvičením ALDIS 2018 navazuje na dlouhodobou spolupráci se všemi složkami Integrovaného záchranného systému. Strážníci se na místě řídili  pokyny velitele zásahu a jejich úkolem bylo se spolupodílet  na eliminaci pachatele,  evakuaci osob, poskytování pomoci a zajištění bezpečnosti složek IZS. Hlídky jsou smíšené, složené ze strážníků a policistů. Celou událost na místě zaznamenávala a monitorovala technika mobilní služebny městské policie,“ upřesnila  Eva Kněžourová, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

Před zahájením „útoku“ zástupci složek IZS  besedovali s přítomnými studenty z hradeckých škol na téma chování v krizových situacích. I jim a vedení těchto škol patří poděkování za účast na taktickém cvičení.

mjr. Bc. Jan Čížkovský a výše jmenovaní mluvčí složek IZS
10. května 2018, 14:30

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *