Pro každého byl Pepa….Vzpomínky ze zámoří

foto-j-l TEXAS  / Jičín   –   „Vážení,  telefonicky mě  oslovil jeden z nejúspěšnějších judistů jičínské historie  Pavel Řezníček.  Jeho bratr Antonín, který trvale žije v USA, byl spolu s bratrem Pavlem jedním z prvních otcových svěřenců. Napsal hezké řádky o tátovi a žádal mě,  jestli  by je bylo možné zveřejnit,“  napsal  redakci  DZ   Milan Letošník, syn  Josefa Letošníka,  který  odešel v závěru listopadu:   http://zpravyceskyraj.cz/vzpominka-na-josefa-letosnika-legendu-ceskeho-juda/

Rádi připojujeme vzpomínky ze zámoří:

Vzpominka na Pepu 

Pro každého byl Pepa. Jinak se mu neřeklo. Opustil nás 28.11.  Kondolence k  úmrtí Jozefa Letošníka  přicházejí doslova z celého světa, včetně  Evropské Unie Juda a Světové Federace Juda. Celá stránka mu byla věnována v americkém časopisu pro japonská bojová uměni. Pepa Letošník, dlouholetý trenér prvoligového oddílu juda, vynikající organizátor a čestný předseda Svazu juda, se stal legendou ještě za svého života.

Když převzal  trenérské otěže v roce 1961, málo nasvědčovalo tomu, co přijde.  Celoroční oddílový rozpočet 1200  Kčs  stačil stěží na nákup několika kimon, o cestách na turnaje nemluvě. Oddíl se skládal povětšinou ze studentů elektrotechnické průmyslovky, kteří po maturitě často odcházeli z Jičína. Bylo třeba radikálně změnit kurs. Byl proveden nábor  žáků  z řad  jičínských ZDŠ.  Polovičatost a podprůměrnost nebyly Pepovi vlastní. Laťku nasadil vysoko, signál byl dán – „jedeme!“. A jaká jízda to byla! Tréninky byly náročné, někteří odpadli. Ti, co vydrželi, byli odměněni. Z žáků vyrostli výborní dorostenci. Tři jeho svěřenci vyhráli dorostenecké mistrovství republiky v polovině  šedesátých  let. Jejich technická vyspělost  udivila odborníky.  Pepa trval důsledně na tom, aby techniku prováděli na obě strany (tak obtížně jako vychovat obounohého  fotbalistu). Zformovalo se jádro tymu, který  se probojoval nejprve do druhé a posléze do první ligy. Mužstvo,  složené výhradně z vlastních odchovanců, vyhrálo mistrovství ČR v roce 1971 a zanechalo za sebou bohaté kluby s mnohem delší  tradici z Prahy, Plzně, Ostravy, Bratislavy, Hradce, atd. Jeho svěřenci  startovali na mistrovství Evropy a světa.

 Pepova práce nezůstala nepovšimnuta. . Začátkem  70.let byl zvolen do předsednictva Ústřední  sekce juda. Bohužel, po roce 1971 se stalo to, co se v té  době stávalo. Pepa se stal trnem v oku některým soudruhům. Ti mu neodpustili, ze se nenechal “ znormalizovat“ v době normalizačního  temna. Své názory neskrýval. Členství v ústřední  sekci mu nebylo dovoleno. Jeho svěřenci byli vytěsněni z  reprezentace a z účasti na ME, MS a OH. Pepa táhnul svoji brázdu dál. Dalších dvacet  let vychovával novou generaci výborných judistů, kterým už nebylo bráněno  v reprezentaci jako předchozí generaci. Opět se dostavily vynikající výsledky na ME a MS.

 

Hvězdný čas  nastal teprve po listopadové revoluci. V rychlém sledu  následovaly celostátní trenérské  funkce v národní  reprezentaci, ústřední trenérské radě a nakonec se stal předsedou Českého  svazu juda ( 1996 -2006). Od roku 2007 byl četným předsedou svazu. Předsednictvo svazu bylo omlazeno a zaktivizováno. Výsledky se znovu dostavily. Krpálkova zlatá medaile  z Ria je do značné míry i jeho zásluha. Krpálek sám je velkým příznivcem jičínského oddílu, často zde závodil a byl výborným přítelem Pepy a jiných judistů v oddíle.

Pepovy organizační schopnosti, trenérské kvality a charakter formovaly dlouhou dobu doslova tisíce  kluků a nejenom v Jičíně. Pro mnohé byl nejlepší kamarád a druhý táta. Jsou mu vděční za to, že je seznámil s mimořádnými kvalitami sportu, který je považován za jeden z nejhodnotnějších  vůbec.

Jeden člověk – a jaká dlouhá a hluboká brázda. Svět je lepší, protože tu byl. Angličtina to vyjadřuje výstižně, třebaže těžko přeložitelné: “ he mattered, he really did“.

Pepa odešel, jeho dílo zůstává.

Pepo dík. Oči zlobí. Nezapomínáme.

A. Řezníček, Dallas, Texas

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *