Pro pronájem části gymnázia zvedli ruku všichni zastupitelé

gympl 1 HOŘICE –  V části budovy bývalého gymnázia bude opět sídlit gymnázium. Tentokrát čtyřleté, soukromé. Na své včerejší mimořádné schůzi o tom rozhodli zastupitelé města Hořic. V prázdninovém čase se jich sešlo osmnáct z jedenadvaceti. Podle starosty Ivana Doležala hlasovali všichni pro pronájem části objektu za 30 tisíc korun ročně. Výuka tedy může začít 1. září, i když se všechno děje na poslední chvíli.  Největší zdržení způsobilo dlouhé rozhodování  ministerstva školství, které nejprve žádost o vznik nového subjektu zamítlo a pak schválilo. Tím si pohněvalo kraj, který se vznikem čtyřletého gymnázia v Hořicích nesouhlasil. Soukromá střední škola bude sídlit v městské budově v Husově ulici, kterou donedávna využívalo státní gymnázium. Kraj chtěl ušetřit provozní náklady, proto se školské zařízení přestěhovalo.

Město přijde o 230 tisíc korun, podpoří však čtyřletý obor v Hořicích

„Zastupitelé bez problémů odsouhlasili pronájem části městské budovy za 30 tisíc korun za rok. V uplynulých letech, kdy tam sídlilo státní gymnázium, jsme od krajského úřadu ročně dostávali nájemné ve výši 800 tisíc korun. My jsme ve finále kraji také nabízeli zvýhodnění nájemného, které mělo být jen symbolické, ale odmítl,“ vysvětlil současnou výši pronájmu hořický starosta Ivan Doležal. Pro soukromé gymnázium je škola příliš velká, proto město počítá s tím, že se v budoucnu může přestěhovat do druhé části, zatímco v první by mohl být sbírkový fond Regionálního muzea v Jičíně, pokud nezíská dotaci na výstavbu nového depozitáře. „Novému subjektu pronajímáme jen část budovy, za kterou by měl podle předchozího pronájmu zaplatit ročně 260 tisíc korun. Chceme však podpořit čtyřletý obor gymnázia, který u nás chybí. Žáci by tady byli znevýhodněni, odříznuti od školy tohoto typu. Na druhou stranu chápu, že pro kraj je to konkurence. Ale on řeší svou problematiku a my tady ve městě také svou,“ dodal hořický starosta.

„Nás vznik soukromého gymnázia neohrozí…“

S naplněním třídy čtyřletého gymnázia nemají problém ani v Jičíně ani v Nové Pace. „My jsme již před dvěma lety žádali kraj o úpravu kapacity, o navýšení. Ve čtvrtek by o tom školská komise měla rozhodnout. Do čtyřletého se nám letos hlásilo přes 70 uchazečů, vzali jsme třicet, stejně jako v Nové Pace. Pravdou je, že nám sem dojíždějí i hořičtí studenti,“ popsal současnou situaci ředitel Lepařova gymnázia v Jičíně Miloš Chlumský. V Nové Pace studují mladí lidé na osmiletém a čtyřletém gymnaziálním oboru. „Kapacitu čtyřletého oboru v pohodě naplníme, měli jsme kolem 75 přihlášek do prvního ročníku. Jezdí k nám i studenti z Jičína. Pokud kraj umožní Jičínu navýšit kapacitu o jednu třídu, tak to bude možná o něco horší. Každopádně myslím, že nás vznik soukromého gymnázia neohrozí. Z Hořic je takřka nulové spojení. Přijíždějí k nám však bělohradští studenti, zhruba polovina z celkového počtu bělohradských studuje u nás, druhá polovina v Jičíně. Je možné, že někteří z nich využijí vzniku hořického soukromého gymnázia. Mně ale tato škola nevadí. V tomto jsem neutrální. Spíše mě však udivuje politika kraje, který nezabránil tomu, aby podobné zařízení vzniklo,“ podotkl ředitel novopackého gymnázia Pavel Matějovský.

(vaw)

Předchozí článek :   http://zpravyceskyraj.cz/kraji-vznik-soukromeho-gymnazia-vadi-reditelka-sloucenych-skol-obavy-nema/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *