Proč je v Jičíně používán prostředek RoundUp?

img-20200527-wa0000 JIČÍN  –   Současné odstraňování plevele chemickou cestou (postřikem RoundUp)  na veřejných prostranstvích  města  Jičína  dál  kritizují nejen majitelé psů, ale i rodiče  dětí, a také ochránci přírody. kteří poukazují na možné znečištění podzemních vod.   O tématu jsme už letos informovali na tomto odkazu DZ:  http://zpravyceskyraj.cz/chemicky-zasah-proti-plevelu-v-jicinske-dlazbe-pokracuje/  Dnes připojujeme vyjádření  z jičínské radnice. Po konzultaci s odpovědnými osobami reagoval na kritické připomínky  místostarosta města  Jičína Jan Jiříčka:  „Setkáváme se s dotazy na užívání tohoto prostředku. Technické služby města jej používají k odstraňování plevele z chodníků a komunikací. Aplikuje se v koncentraci podle doporučení výrobcem a pouze lokálně – nikoliv plošně – pomocí zádových postřikovačů u vybraných spár v chodnících.“  Ing. Jiříčka  dál upřesnil, že přípravek je  používán jen u těch spár, kde není velký provoz, a nedá se tedy počítat  s  postupným mechanickým „ušlapáním“ plevelu. V technických službách jsou pro používání postřiku speciálně vyškolení zaměstnanci a dochází  prý k pravidelným kontrolám z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělství. Naposledy byla tato kontrola uskutečněna 17. dubna loňského roku  s výsledkem bez připomínek.  V jičínské  zámecké zahradě je používán takzvaný  Eko-RoundUp, který je  podle něj  šetrnější, ale podstatně dražší.

„RoundUp není legislativně zakázán. Pravdou je, že alternativa k tomuto prostředku není dostatečně efektivní. Technické služby už čtvrtým rokem  rokem  hledají náhradu, experimentují s různými prostředky. Byly otestovány například mechanické kartáče, horkovzdušné a plamenné zářiče nebo parní odstraňovače. Nic z toho nesplnilo očekávání, a musíme brát i ohled na poměr cena – výkon.“

Hledání jiného řešení  prý  stále pokračuje 

Technické služby teď poptávají tzv. vysokoteplotní parní nástavbu na kloubový zametací stroj, který už  mají ve vozovém parku. Tak by se dal využít i pro metení a likvidaci plevelu. Pokud se podaří nástavbu podle  odpovídající technické specifikace sehnat, bude zařazena do plánu investic na rok 2021.

(red)

2 komentáře u „Proč je v Jičíně používán prostředek RoundUp?

 1. Jarda

  Dobrý den,
  Věta „musíme brát i ohled na poměr cena – výkon“ hovoří za vše.
  Klidně si ničme veřejné zdraví chemií, hlavně levně.

  Přimlouvám se všemi deseti za mechanickou cestu, byť dražší
  Ta Bayer Monsanto Babiš chemie nás jednou všechny vyhubí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *