Prohlédněte si výstavu Snění o Kosti. Připomíná výročí profesora Pekaře

kost_0 LIBOŠOVICE  –  V neděli 12. dubna si připomeneme 150 let od narození profesora  Josefa Pekaře, historika a autora Knihy o Kosti. „Připravovaná slavnost 4. dubna se samozřejmě nekonala. Plánovanou výstavu máme ale hotovou, je možné ji  stejně jako jiné výstavy a slavné galerie navštívit virtuálně. Náhradní termín slavnosti udělení čestného občanství Libošovic in memoriam profesoru Josefu  Pekařovi  a vernisáže výstavy bude včas zveřejněn,“ vzkázala  Alena Pospíšilová, libošovická  knihovnice  Pekařovým příznivcům a obdivovatelům,  a  také milovníkům  Sobotecka a  majestátní dominanty Českého ráje.

Když si kliknete na  https://knihovnalibosovice.webk.cz/gallery/foto/vystava_hrad_kost/  otevře se  Fotogalerie Knihovny Antonína Bocha Libošovice, kde je v Galerii Na návsi instalovaná výstava od  „dobráka od  Kosti“  Pavla Pospíšila ke 150. výročí narození prof. Josefa Pekaře

Prof. Josef Pekař (12. 4. 1870 – 23. 1. 1937) rodák z Malého Rohozce u Turnova byl po Františku Palackém druhý největší znalec českých dějin. Vystudoval mladoboleslavské gymnázium a poté historii na filozofické fakultě pražské univerzity, kde pak  celý život jako profesor působil. Byl i rektorem Univerzity Karlovy. Obsáhl všechna období českých dějin od dávných legend po současnost, zvláště se věnoval Janu Žižkovi z Trocnova a Albrechtu z Valdštejna. Je autorem vynikající středoškolské učebnice našich dějin, stovek článků a dalších prací. Celý život se vracel do milovaného Českého ráje. Měl rád Semtinskou lípu, měl rád všechny obce na Sobotecku, v Knize o Kosti se věnoval jejich dějinám.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *