Pronájem jičínských kasáren končí, poslední zhasne

titulka JIČÍN  –   Další kapitola v historii jičínských kasáren v ulici Československé armády v Jičíně končí. V části rozlehlé hlavní budovy, kde bylo za socialismu velitelství a štáb dělostřelecké brigády, si  v posledních zhruba patnácti letech mladí umělci pronajímali prostory od města. Své hudební zkušebny a ateliéry po dohodě s městem do konce srpna opustí, aby tam mohla začít rekonstrukce a přestavba na domov pro seniory.  Hudebníci a výtvarníci  se  s  místem, které  pro ně  mělo  specifickou atmosféru,  o víkendu  rozloučili po  svém. Mezi oprýskanými zdmi se specifickým pachem a vybledlými zelenými nátěry, v prostředí, které na někoho může působit i depresivně,  měli  mladí  tvůrci zázemí, které je inspirovalo  a  sbližovalo.

titulka 2 „Chtěli jsme pro své přátele o víkendu udělat  symbolickou poslední zkoušku v kasárnách  a společně se rozloučit. Město nám jiné prostory nenabídlo, v podstatě  jsme se dozvěděli, ať si něco seženeme, že se nám pokusí pomoct. Tak jsme se snažili sehnat si něco svépomocí, většina z nás půjde někam do garáže.  Někteří možná skončí úplně, protože  zkušebna v kasárnách pro ně byla pojítko, a i když už třeba měli rodinu, tak tady se mohli scházet, oddechnout si,“  přibližuje  muzikant Tomáš Berný a dodává, že ve městě je hodně soukromých objektů, ale kvůli výši nájmu si takovou možnost většina z nich nemůže dovolit. Některé alternativy navíc nejsou zkolaudované. Multižánrový festival Propadák, který subkulturní skupina soustředěná kolem kasáren letos už  čtvrtým  rokem připravovala, by se ale měl uskutečnit i v příštím roce.

„Naše útočiště se rozkouskuje, každý budeme někde jinde, ale o to větší je to pro nás výzva prop držet pospolu. Věřím, že to dopadne, protože to neděláme kvůli tomu, abychom někde byli, ale pro ty věci jako takové.  A i když víme, že právě  tohle kasárenské místo bylo pro nás symbolické, tak toho rozhodně nenecháme, i když se mnozí z nás vrací do garáží a někteří skončí úplně,“  říká Tomáš Berný a potvrzuje,  že pokud jde o nájem a dosavadní zázemí, tak si na vstřícnost města nemohli stěžovat. „Pokud ale jde o prostor po pokračování, pak tam je kooperace  nulová. Pan místostarosta Hamáček nám sice řekl, kluci, něco si najděte a my vám v rámci nějakých grantů zkusíme pomoct zaplatit nájmy…., ale žádná jiná nabídka nepříšla,“ říká Tomáš s tím, že konec je nový začátek.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *