První podzemní kontejnery v Jičíně už slouží. Přispějí k větší čistotě města

titulka JIČÍN  – Od dnešního dne slouží ve dvou lokalitách  města Jičína podzemní kontejnery. Novinku, která lépe využije sběrná místa a zvýší  jejich  čistotu a estetický vzhled, můžete vidět  a vyzkoušet na křižovatce ulic Husova a Tyršova a na  nábřeží  Irmy Geisslové v Jičíně.  Další výhodou je snadná manipulace při vyjmutí a vyprazdňování nádob.  Podzemní kontejnery sice  vypadají,  že jsou obsahově malé,  ale je tomu právě naopak. Nahoře  jsou  jen  otvory pro vhoz,  pod  dlažbou  ulice  se  ukrývají  velkoobjemové šachty.  Nádoby, které dodala a instalovala firma COMPAG Mladá Boleslav s.r.o.,  mají oproti klasickým kontejnerům skoro trojnásobný objem.

Kvůli případnému poškození nádob  sleduje lokalitu  kamerový systém.  Slouží i jako prevence  proti „navážení“ odpadu, což byl problém původních kontejnerových hnízd. Podzemní kontejnery jsou určené  k vhazování papíru, plastu, skla, tetrapaku a kovových obalů. Jsou nenáročné na prostor, odolné proti požárům i nepřízni počasí  a brání i zpětnému vybírání odpadu.  „I když hrdla nádob jsou poměrně široká, prosíme občany, aby objemný odpad nejdřív sešlapali nebo  roztrhali.  Jde hlavně o krabice a PET lahve,“ informuje mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.  Pihou na kráse  jsou  podle něj  polepy, protože písmena zatím ještě moc nedrží.  Když  se podzemní  kontejnery  osvědčí,  počítá se s jejich dalším rozšířením.

Kam co v Jičíně  při třídění odpadu patří ? 

Do žlutých nádob odkládejte plastové obaly, sáčky, fólie, nákupní tašky, kelímky od jogurtů, PET lahve, pěnový polystyren, nápojové kartony a pozor, také kovové obaly (plechovky, víčka od jogurtů, nádoby od kosmetiky).

Do modrých nádob patří papírové sáčky, papírové ubrousky, papírová lepenka, karton, kancelářský papír, knihy, sešity, letáky, obalový papír.

Zelená nádoba je na všechny druhy skla.

Červené nádoby slouží na elektrozařízení. Můžete do nich vhazovat například toustovače, rychlovarné konvice, elektronické hračky, nabíječky, rádia, kulmy, fóny, holicí strojky, klávesnice, počítačové myši, notebooky, budíky, kalkulačky, malé vysavače a vysloužilé baterie.

Ve městě najdete i  bílé kontejnery,  které  slouží  na textil, oblečení, boty, kabelky a podobně. U tohoto odpadu je potřeba, aby byl vhazován v uzavřených pytlích a  suchý!

Do nádob oranžové barvy patří potravinářské oleje, tedy  hlavně tuky a fritovací oleje. Do útrob je vhazujte uzavřené v plastových lahvích.

Hnědá popelnice je na bioodpad. Do něj se počítá cokoliv rostlinného:  například listí, plevel, tráva, pokojové rostliny, řezané květiny (bez drátů a stuh), ovocný odpad, zbytky zeleniny, spadané ovoce, kávová sedlina, čaje (i sáčkové), piliny, popel ze spalování dřeva (ne horký). Vůbec nevadí, že odpad je zkažený.

V Jičíně  jsou  samozřejmě i  popelnice na  směsný komunální odpad.   Toho by mělo být co nejmíň :  v budoucnu se  totiž  budou   zvyšovat náklady na likvidaci směsného komunálního odpadu a subjekty,  jako  například města, čeká  penalizace,  když  třídění nebude kvalitní. To ale ovlivní každý z nás.  Do směsného komunálního odpadu patří smetí, popel, pevné kuchyňské odpady a zbytkový komunální odpad. Poměrně  skromný výčet, ale  složení odloženého odpadu  (nejen v Jičíně)  tomu moc neodpovídá.

Do sběrného dvora v Konecchlumského ulici mohou lidé odevzdávat  objemný i  drobný stavební odpad, nebezpečné materiály, sádrokartony, větší elektrospotřebiče, které se nevejdou do červených nádob, autobaterie, motorové oleje, nádoby od barev či ředitel a obecně odpad, který je na kontejnery příliš objemný.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *