KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ / Jičínsko – Krajská veterinární správa vydala doporučení chovatelům drůbeže a exotického ptactva, které se týká preventivních opatření proti tzv. ptačí chřipce. „Město Jičín situaci monitoruje a vzhledem k tomu, že se tato nemoc objevila u volně žijícího ptactva už i v Královéhradeckém kraji, měli by chovatelé přijmout opatření, aby domácí ptactvo pokud možno nepřišlo do styku s volně žijícím ptactvem či jeho trusem a omezilo se tak riziko případné nákazy. Domácím ptactvem je myšlena drůbež, kur, ale například i papoušci,“ sdělila mluvčí jičínské radnice Magda Doležalová.
Doporučení pro chovatele týkající se ptačí chřipky:
* Pokud je chov uvnitř budovy, je třeba zasíťovat veškeré volné otvory (okna, větrací šachty atd.), aby se zamezilo vstupu volně žijícího ptactva a možného zavlečení nákazy
* Pokud je chov venku a není možné jej přemístit dovnitř budovy, je nutné umístit dovnitř budovy alespoň krmivo a vodu, nebo je dát v krajním případě pod přístřešek, aby se zamezilo styku krmiva s volně žijícím ptactvem (přenos pomocí trusu)
* Zamezit pobytu drůbeže na vodních plochách, kde může dojít ke styku s divokým ptactvem
* Vést evidenci o chovu drůbeže a sledovat jeho zdravotní stav
* V případě papoušků, andulek apod. zamezit opět styku s volně žijícím ptactvem
V případě podezření na onemocnění nebo zvýšený úhyn ptactva okamžitě informovat Veterinární správu. Pro Jičínsko prosím kontaktujte pana MVDr. Václava Knapa, tel.: 606 848 968
Pro člověka je pravděpodobnost nákazy minimální, Veterinární správa však doporučuje dodržovat základní ochranná pravidla:
* Dbát na zvýšenou hygienu po kontaktu s drůbeží (nejen mytí rukou, ale i přezutí obuvi, výměna oblečení)
* Nedotýkat se uhynulých nebo podezřelých kusů
* Nezpracovávat nemocnou drůbež
* Chránit také děti, poučit je o tom, že nemají sahat na nemocné nebo uhynulé kusy
* Zabránit v kontaktu s nemocnou drůbeží svým domácím mazlíčkům (psi, kočky)
Zdroj: Město Jičín