Rumcajsova lavička k padesátinám: obdivovaná i kritizovaná

titulka JIČÍN –  Na okraji lipové aleje v Jičíně stojí Rumcajsova lavička, která je poctou  k ševcovým a loupežníkovým padesátinám. Připomíná zároveň i ty, kteří se o proslulost pohádkového hrdiny a jeho rodiny zasloužili nejvíc: spisovatele Václava Čtvrtka a výtvarníka Radka Pilaře. Oba by si  spolu na lavičce mohli symbolicky posedět a dívat se z aleje na dům v Revoluční ulici,  kde  malý Václav Cafourek (Čtvrtek) v dětství pobýval a poslouchal vyprávění, která v něm v budoucnu probudila vlastní pohádkové příběhy situované na Jičínsko. Odpočinkové místo  má  tedy  svou nespornou výpovědní hodnotu,  kterou se jičínská radnice rozhodla zúročit v podobě nového pohádkového zastavení. V Dobrých zprávách jsme o něm informovali na tomto odkazu: http://zpravyceskyraj.cz/rumcajsove-lavicce-vtiskne-podobu-spolek-balbineum/  

Rumcajsova  (ale taky Čtvrtkova a Pilařova) lavička už má na sobě první otisky malých i velkých uživatelů. „Rozumím tomu  jak je vytvořená a těší mě, že se z ní  mohu dívat na obydlí, které připomíná kolébku příběhů o Rumcajsovi a jeho rodině,“ svěřuje se maminka Jana, která usedla na novou lavičku,  aby  zároveň   pohlídala  spánek svého potomka v kočárku. Z domu, ve kterém v dětství pobýval malý Vašek, vychází muž, kterému se originální posezení pranic nelíbí. „Je to hrůza,“ říká s despektem.

„Není to jen lavička pro Rumcajse, ale taky pro  pány  Čtvrtka a Pilaře, proto jsme tam umístili dvě fošny, pro každého tvůrce jednu. Tím se symbolicky  potkávají před  domkem, který je naproti a kam malý Václav jezdil  na prázdniny.  Uprostřed lavičky  je  malý  domek z pískovce, který vyrobil akademický sochař Aleš  John.  Fošnu  a  nápis na ní  jsem dělal já, celou lavičku produkovalo   Balbineum z.s. .  Dílo odpovídá návrhu, který  zvítězil ve výběrovém řízení.  Dřevo je habrové,“ dodává  spoluautor  Robert Smolík z Jičína.

(vaw)

 

1 komentář u „Rumcajsova lavička k padesátinám: obdivovaná i kritizovaná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *