Rumcajsově lavičce vtiskne podobu spolek Balbineum

titulka JIČÍN – Nejlepší návrh na Rumcajsovu lavičku, která bude připomínat odkaz spisovatele Václava Čtvrtka a výtvarníka Radka Pilaře, podal  městu  Jičín zapsaný spolek Balbineum. O pořadí rozhodla porota a  Rada města.  Ve výběrovém řízení na lavičku k 50. výročí výtvarné podoby loupežníka Rumcajse, která bude umístěna v lipové aleji naproti domu, kde V. Čtvrtek v dětství pobýval,  se sešlo  sedm návrhů. „Základ vítězného návrhu od  Balbinea  za 131 tisíc korun tvoří dva masivní čtyřmetrové dubové fošny podepřené pískovcovými patkami. Ty budou uprostřed přimknuté k sobě kolem pískovcového patníku, který bude nad úrovní lavičky osekán do tvaru domku.  Dokola na hraně fošny pak bude požadovaný nápis,“ popisuje vítěznou podobu lavičky Magda Doležalová, mluvčí jičínské radnice.

Druhý  ve výběrovém řízení skončil  František Janata ze Žacléře s nabídkovou cenou  přes 164 tisíc  korun.  Nabízel červenou lavičku ve tvaru Rumcajsova klobouku a dřevěné tabule s interaktivními hrami. „Návrh se porotě velmi líbil, ale nehodil se do zamýšleného prostoru. Není ale vyloučeno, že by byl využit na jiném místě. Třetí návrh v pořadí podal kastelán Valdštejnské lodžie  Jiří Vydra s cenou díla 59 tisíc korun. Navrhl  dvoumetrovou dřevěnou lavičku se sedadlem ve tvaru otevřené knihy a s opěradlem ve tvaru lesního houští s otvory obličejů lesních zvířat, ve kterých by se návštěvníci mohli nechat vyfotografovat,“ říká M. Doležalová.

 Na novou „loupežnickou“ lavičku  budou moci místní i  návštěvníci města  poprvé usednout letos o festivalu Jičín – město pohádky.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *