Se sedmdesátkou na krku a s judem vepsaným do života

vc3bdstc599ic5beek-3 JIČÍN  –  První vítězná vlna judistů, kteří zásadně promluvili do celostátních a mezinárodních výsledků, to jsou borci, kteří se narodili v letech 1947-1950, tedy většina z nich už dosáhla nebo dosáhne na sedmdesátku. V roce 2017 oslavil tento věk  Antonín Řezníček, který sice 40 let žije v USA, ale má o jičínské judo stále velký zájem a do Jičína se rád vrací.  Patřil k nim  i František Chalupa, který byl nejen výborným judistou, ale i velkým bavičem. Bohužel Franta  už  mezi námi není.

K těm,  kteří  letos  oslavili sedmdesátku nebo je to teprve čeká,  patří mistr sportu Pavel Řezníček, ligová opora, nositel řady medailí z mistrovství ČSFR a účastník ME a MS, Jiří Vele, opora ligy a člen reprezentace ČSFR. Připomenout  chci i  dnes aktivního funkcionáře ČSJu a KSJu Pavla Kněžourka.  Judista v  těžké váze  byl  úspěšný  hlavně  v soutěži družstev, když dokázal utkání rozhodovat tak, že  z něj měli respekt i reprezentanti, Patří sem  i  Maxmilián Politzer, který sice odešel studovat do Žiliny,  ale  i  tam  si  vedl výborně  a je několikanásobným mistrem Slovenska.  Miroslav Kratochvíl „Kráťa“  byl výborným judistou a často velmi příjemně překvapil. Spolu s Frantou Chalupou byl vrchním bavičem judistů. Bohužel i on už delší dobu mezi námi není.

Jen o rok mladší je mistr sportu Jiří Hubálovský, opora týmu, trojnásobný mistr ČSFR  a nositel řady dalších medailí.  K této  „mladší“ skupině  pravověrných judistů  se řadí i František Elis,  člověk s velkým talentem a pílí,  účastník ME, který trénoval až do svých 50 let.  Bylo na něj  spolehnutí nejen na tatami,  a  i když  má  řadu medailí z republiky, tak mu spíš  vyhovovaly  soutěže družstev. A připomínám  i  Jindra Masáka, který sice  začal s judem až po vojně,  ale díky  svým tělesným předpokladům několika důležitých vítězství dosáhl, podobně jako   Jan Štaff,  dobrý závodník,  i sparingpartner.

V roce 1950 přišel na svět František „Čenda“  Jirsák, který se bohužel za ligu „pral“ jen do vojny, odešel do Dukly Banská Bystrica (kam odcházela řada jičínských judistů) a v Bystrici zůstal až do roku 1992. Do této party patří ještě  Jan Myška, který  sedmdesátku oslavil už před pěti léty.

Potom přicházely další úspěšné vlny: 1961-63, 1965-66. 1968-69 a další.

Pánové, rád na tuto dobu vzpomínám a považuji za čest a velké štěstí, že jsem mohl takhle nadané, motivované a slušné lidi trénovat  Přeji vám zdraví, štěstí a ještě mnoho let !

Josef Letošník, bývalý trenér Judo Jičín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *