Školáci v Jičíněvsi vybudují Scholaris hortum

titulka JIČÍNSKO – Nová  zahrada o rozloze více než čtvrt hektaru vznikne u základní a mateřské školy v Jičíněvsi. Léta nevyužívaný obecní pozemek se obec Jičíněves rozhodla přenechat pro vytvoření zahrady. „Jak vylepšit školní zahradu, jsme promýšleli již delší dobu. Všechny nápady jsme dali  dohromady a požádali o podporu Nadaci Partnerství. Velký dík patří pochopitelně našemu zřizovateli, obci Jičíněves, která nám umožnila novou zahradu vybudovat,“ popisuje ředitelka školy Darina Šindlářová. Jičíněveský projekt “ „Scholaris hortum – zahrada poznání, her a dobrodružství“ podpořila  Nadace Partnerství  a budování může začít. „Máme v plánu vysadit dvacet šest nových stromů. Budou to  domácí druhy a staré ovocné odrůdy, které se pěstovaly právě tady v okolí. Založíme motýlí loučku a bylinkovou zahrádku, bude se stavět i suchá zídka pro ještěrky,“ přibližuje druhý z autorů projektu Lukáš Bílek z Vitiněvsi.

Informační tabule budou záměrně chybět

Zahrada by měla mít spíš přírodní charakter se stavbami z proutí i obyčejného roští. Tradiční ae391ec3-2f99-4e8a-b200-01bfa646a6f3_680_453    prefabrikované herní prvky tam nenajdete. „V zahradě vzniknou i koutky s lavicemi, kde se bude  při hezkém počasí vyučovat. Když půjde všechno podle plánu, měli bychom v zahradě mít i malé přírodní divadlo. To bude ale až taková třešnička na dortu,“ doplňuje ředitelka Šindlářová.  Kvůli rozměrům plánované zahrady bude výstavba postupná, např. vrbové chýše dorostou v dalších letech. „Každý nově vysázený strom bude symbolicky patřit dětem z té vesnice, odkud děti do jičíněveské školy a školky přijíždějí. Takových vesnic je teď osmnáct, devatenácté je město Jičín,“ vysvětluje L. Bílek.  Součástí projektu je podle něj  i atlas „Co nám roste za školou“, který by si měli školáci společně s učitelkami vytvořit. V zahradě nebudou žádné jmenovky a naučné tabule, jak je teď v módě. Má to být zahrada poznání, her a dobrodružství, proto autoři nechtějí poznávání  servírovat na zlatém podnosu informačních tabulí, ale nechat ho vyplynout ze společného objevování.

Sázení stromů bude symbolické  ke  130. výročí školy

První práce začaly už na podzim loňského roku, kdy obec pozemek vyčistila. „Máme v plánu všechno  budovat  společně s dětmi i jejich rodiči. Třeba s kamenickými pracemi pomůže pan Šafka z Popovic, jehož dcerka chodí v Jičíněvsi do první třídy. Hned po zimě se pustíme do 10c0ddee-8640-4ed1-9202-d14c8bfb8cf5_680_453 přípravy sázení stromů, to bude symbolické. Letos slavíme sto třicáté výročí školy a uspořádáme historicky třetí Stromkovou slavnost. Tu první jičíněveská  škola pořádala roku 1908 na oslavu 20. výročí svého založení a v roce 1919 se konala druhá. Ta oslavovala prezidenta Masaryka a vznik samostatného Československa. Tehdy zasadili dvě lípy v Kostelci a dvě lípy před  školní budovou. Všechny lípy na svých místech stále rostou,“ vysvětluje D. Šindlářová.  Projekt jičíněveské školy Scholaris hortum – zahrada poznání, her a dobrodružství byl jedním z 98, které se u Nadace Partnerství ucházely o podporu v programu Zelené oázy 2016. Uspělo dvacet projektů a  jičíněveský je jediným v Královéhradeckém kraji. Nadace Partnerství ho podpořila 56 tisíci korun, přičemž celkové předpokládané náklady budou přes sto tisíc korun.

http://www.nadacepartnerstvi.cz/Granty/Vitezne-projekty-Zelenych-oaz-Je-jich-celkem-dvac

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *