Školní rok v Jičíně začal s novou Zahradou indiánů z Větrova

titulka JIČÍN –  Konec  prázdnin odzvonil  i  velkým  opravám a rekonstrukcím  mateřských a základních škol,  které  zřizuje  město  Jičín.  „Drobné opravy se uskutečnily  prakticky na všech základních a mateřských školách,  z  větších stavebních prací  bych upozornil  hlavně  na   Základní  školu  Železnická  a Mateřské školy Fügnerova, U Kina a Větrov. A taky na základní školu v Soudné, kde se podařilo dokončit kompletní zateplení budov,“ informoval  Jan Jireš, mluvčí  jičínské  radnice a  pozval  na čtvrtek  5. září, kdy se od 10 hodin koná  Den otevřených dveří v Základní a Praktické škole v Soudné.   Indiánská zahrada na Větrově se už otevřela veřejnosti i dětem. Ty podle J, Jireše hned samy věděly, co mají dělat a k čemu zahrada slouží. Je to přírodní, travnaté dětské hřiště s výraznými edukativními prvky, které škola použije pro předškolní vzdělávání. Zahradu nechalo vybudovat město Jičín přibližně za 966 tisíc korun, půl milionu korun  z  celkové částky uhradí dotace ze Státního fondu  životního prostředí.

Před několika lety praskl hydrant v Základní škole Železnická. Havárie poškodila podlahu v šatnách.  Městu se povedlo prostory uvést do provozuschopného stavu a navíc na základě pojistky požádalo o uplatnění plnění.  To bylo vázáno na podmínku opravy  poničené podlahy. Město  proto naplánovalo práce na letošní prázdniny s tím, že zakázku vyhrála firma Zdeněk Pauk z Lázní Bělohradu. Po zahájení prací se ukázalo, že kanalizace je v havarijním stavu a bude nutné  ji  úplně vyměnit. Tato rekonstrukce se dotkla i hlavního  vchodu, který  se  ale  časovému tlaku navzdory  v prvním školním dni žákům otevřel. Celkové náklady dosáhly přibližně 2,2 milion korun.

V Základní a Praktické škole v Soudné se podařilo snížit energetickou náročnost budov. Práce na kompletním zateplení pláště, opravě střechy, úpravě rekuperace tepla (neustálý přísun čerstvého vzduchu bez dopadu na teplotu v budově)  a úpravě okolí školy a zahrady začaly už na podzim v roce 2017 a zajišťovala je firma  STAV – AGENCY s.r.o..  S  náklady ve  výši  19 milionů  korun městu  pomůže dotace z  Operačního programu životní prostředí.

tit 1 Mateřská  škola  Větrov  „dostala“  novou  Zahradu indiánů z Větrova.   Ta  kromě  zábavy  přispěje i k enviromentální výchově.  Nabízí mj. prolézačky, herní prvky, labyrint  a  kopec na sáňkování.  Práce dodala firma Zahradní svět a.s. z Čejkovic u Jičína přibližně za 966 tisíc korun. Jičín byl úspěšný s žádostí o dotaci ke Státnímu fondu životního prostředí, od kterého získá 500 tisíc korun.

MŠ U Kina je od letošních prázdnin napojena na centrální zdroj tepla.  Práce zajistila firma TZB Kladno s.r.o.  Zásah se týkal všech místností v budově, protože škola podstoupila kompletní rekonstrukci rozvodů tepla. Celkové náklady jsou přibližně 1,7 milionu korun.  Podobnou rekonstrukci má za sebou i MŠ  Fügnerova.  Úpravy se  dotkly  i kotelny a stravovacího provozu.  Zakázku získala firma Vladimír Fof z Nechanic, celkové náklady jsou asi 1,36 milionu  korun.  Na přístupovou cestu  ke  školce  navíc   přibyly  tři  stožáry  se světly.

V MŠ Máj  pokračuje postupná  obnova sociálních zařízení. Přibližně každý rok se opraví toalety v jedné z tříd, a to včetně výměny obkladů a baterií.

Na Základní škole Poděbradova vyměňuje firma J.I.H – sportovní stavby z Prahy běžecký ovál.  Dodavatel zvítězil ve výběrovém řízeni  s nabídkovou cenou 469 900 korun  bez DPH.  Běžecká dráha  byla  na  několika  místech poškozena  kořenovým systémem.  Tato  škola má za sebou ještě jednu, netradiční letní rekonstrukci,  a to  úpravu dnes už  historického  výtahu na  uhlí  u  hlavního schodiště.

Ve Valdštejnském zámku  finišují  práce  v učebnách v prvním patře  a v prostorách  pro MIC  Jičín a svatební salón.  Učebny poslouží  hlavně  ZUŠ J. B. Foerstera a K-Klubu, ale také  univerzitnímu studiu, které v Jičíně poskytuje Česká zemědělská univerzita v Praze.  Stoly, židle, skříně a další nábytek  dodá firma Dřevotvar z Hradce Králové za 395 tisíc korun.

Dětská  hřiště  u  atletického  oválu  ve  sportovním  areálu  a  blízko  ZŠ  Poděbradova  budou bezpečnější.  Dostanou nové  herní a rekreační  prvky:  prolézačky, houpačky,  lavičky a piknikové stolky.  Dodavatelem  bude  firma  Bonuita Group Service, náklady jsou přibližně 519 tisíc korun.

(jj a red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *