Soboteckou monstranci jen tak neuvidíte. O víkendu ano

imgp0612 SOBOTKA / Český ráj  –   V Sobotce si připomínají 520 let od povýšení na město. Oslavy soustředili do víkendu od  24. do 26. června, kdy se zároveň koná 30: ročník  Soboteckého jarmarku a festival řemesel.  Historicky poprvé tam bude možné vidět společnou výstavu tří vzácných soboteckých atributů : sobotecké monstrance, privilegia a graduálu, a to  v budově městského úřadu pouze v sobotu  od  8 do 16 hodin !

K výročí města se v pátek od 18 hodin uskuteční v sále sobotecké spořitelny slavnostní zasedání zastupitelů s udílením Ceny města a bude uveden sborník Modrá krev Sobotecka, jehož duchovním otcem je historik Karol Bílek.

Změna : místo zpěváka Ivana Hlase vystoupí v sobotu od  18 do 19 hodin Tichá dohoda.  Ohňostroj se kvůli zvýšenému nebezpečí požáru tentokrát neuskuteční. 

Program jarmarku  i  oslav  soboteckého  výročí  najdete tady:

http://www.sobotka.cz/akce-30-sobotecky-jarmark-a-festival-remesel-detail_2269

 http://www.sobotka.cz/

Z historie  povýšení Sobotky na město k dnešku: 

priv Na konci 15. století byla trhová vesnice Sobotka ekonomickým centrem kosteckého panství a tehdejší majitel panství Jan ze Šelmberka požádal krále Vladislava Jagellonského, aby povýšil Sobotku na město. K tomu došlo 24.srpna 1498 v den svátku sv. Bartoloměje a v průběhu dalších let se město začalo rozrůstat, vznikly městské brány a zřejmě i palisádové hrazení, byly založeny první řemeslné cechy a začaly se konat pravidelné jarmarky.

O sto let později, v roce 1596, v dalším období prosperity, nechal majitel panství Oldřich Felix z monstrance-page-001 Lobkovic postavit nádherný kostel sv. Maří Magdaleny, kolem kterého a do kterého  sobotečtí chodí dodnes. Ze 17. století je z dálky viditelná sobotecká chlouba – lovecký zámek Humprecht, ale i sobotecký graduál a sobotecká monstrance, které můžete zcela výjimečně spatřit na výstavě v sobotu 25.8. v přízemí budovy MěÚ. 18. století  mj. zanechalo působivé Mariánské sousoší na náměstí a v 19. stol. po velkém požáru města v r. 1825 začalo přibývat staveb, které tvoří dnešní Sobotku – ať už jde o některé domy na náměstí, kašnu, školu nebo o řadu pro město charakteristických roubených chalup v čele se Šolcovým statkem. Z dvacetiletého období 1. republiky mají  v Sobotce výrazné stavby spořitelny, sokolovny nebo budovy MěÚ.

Město je bohaté na památky, slavné rodáky a navíc je posazené do  krásné krajiny Českého ráje.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *