SEDLIČKY / Jičínsko – V sobotu 21. září bude slavnostně otevřena nová naučná stezka „Sasové pod Zebínem“. „Jde o pokračování projektu z roku 2021, kdy byl na našich pastvinách obnoven zaniklý pomník saskému vojínovi z války roku 1866. Celkem pět zastávek na stezce mezi pastvinami pod Zebínem a vesnicí Dílce, provede návštěvníky událostmi podvečerních hodin Bitvy u Jičína 29. června 1866, kdy v této lokalitě bojovala a ustupovala armáda Saského království, tehdejšího spojence Rakouska,“ říká David Kotlář, soukromý zemědělec na statku pod Zebínem, chovatel koní, iniciátor vzniku stezky a autor textů na naučných tabulích, který také společně se svou rodinou projekt finančně zaštítil.
21. 9. v 16:30 hodin dojde ke slavnostnímu otevření naučné stezky v prostoru saského pomníku u hotelu Prostřední mlýn. Pak je připravena bitevní ukázka s vojáky v dobových uniformách, která se odehraje na pastvinách pod Jezdeckým centrem Jičín. Návštěvníci i dobové vojsko může využít zázemí a občerstvení v Café U Koní.
„Na Západě je dodnes obvyklé, že se lidé starají o památky na své půdě. Berou to jako svou povinnost, dluh předchozím generacím,“ vysvětluje David Kotlář, který postupně poctivou archivní prací nasbíral mnoho informací navíc a přemýšlel, jak je dál využít. Dokumenty pak bezplatně poskytl historikům a spolkům zabývajícím se válkou z roku 1866. Několik těchto dokumentů se věnovalo i ostatním padlým Sasům z 1. brigády, kteří zahynuli při ústupu od obce Dílce směrem k Jičínu, pod vrchem Zebín. Vzhledem k tomu, že se v této oblasti nacházejí i další pomníky a místa spjatá s válečnou historií, napadlo ho umístit k nim naučnou ceduli s informacemi. Tím vznikl projekt malé naučné stezky „Sasové pod Zebínem“.
„Aby byly informace co nejpřesnější a ucelené, znovu jsem zavítal do archivu v Drážďanech, obnovil spolupráci s německým historikem Larsem Thielem a začal spolupracovat s magistrem Jiřím Synkem, historikem, který se Sasům ve válce roku 1866 podrobně věnuje. Dva roky jsme sbírali informace, rok se připravovali a pilovali texty na cedule a ve spolupráci se Spolkem vojenské historie Liberec jsem sbíral obrazový materiál. Letošní zimu zimu grafik zpracoval naučné cedule do finální podoby,“ dodává farmář David Kotlář, který společně se svou rodinou celý projekt hradí.
„Do projektu jsem se pustil jednak proto, že historie, kterou jsem na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy studoval, je stále mou oblíbenou disciplínou, ale také proto, že chci dokázat, že zemědělství by nemělo být pouze o pobírání dotací, ale také o vztahu a úctě k půdě a okolí, kde se hospodářství nachází. Inspirují mě zkušenosti s prací v zemědělství v západní Evropě, kde jsem žil, kde je vztah k půdě a zodpovědný přístup k místu hospodaření a okolí samozřejmostí.“
Tento projekt je přínosem i pro město Jičín: zatraktivní volnočasovou lokalitu v okolí Zebína a zlepší turistický potenciál oblasti.