Sražený chodec skončil s lehkým zraněním v nemocnici

titulka LIBUŇ  –    V pondělí 21. ledna krátce po půl osmé ráno došlo  v Libuni  ke střetu auta  s chodcem.   Osmačtyřicetiletý řidič osobního auta  VW Caddy jel po silnici II. třídy  od Čimyšli na Jičín. Na  tříramenné křižovatce při odbočování z hlavní silnice vpravo se zřejmě dostatečně nevěnoval  řízení  a  pravou  přední částí auta srazil čtyřiapadesátiletého muže, který kolmo přecházel silnici v místech, kde není vyznačený přechod pro chodce. Chodec utrpěl lehké zranění, které si vyžádalo převoz do nemocnice. Ke zranění jiných osob nedošlo. Ovlivnění alkoholem u obou účastníků vyloučila dechová zkouška. Celková škoda na autě se předběžně odhaduje  na  30 tisíc korun. Jiná hmotná škoda nevznikla. Nehodu dál šetří jičínští dopravní policisté.

I v souvislosti s uvedeným případem policisté připomínají pár základních preventivních rad:

S příchodem podzimu a zimy se začíná zřetelně projevovat zkracování dne – ráno se stále později rozednívá a večer se dříve a dříve smráká – a přibývá různých meteorologických nepříjemností, ranními mrazíky počínaje a častými mlhami konče. Lidé by tak měli přizpůsobit i své chování na silnicích. Především se jedná o používání reflexních a fluorescenčních předmětů. Reflexní prvky odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů, takže výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti. Naproti tomu fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ale ve tmě svou funkci ztrácejí. Proto je vhodné na oblečení oba typy kombinovat. A pořídit pro děti oblečení a tašku do školy v pestrých barvách a s reflexními prvky by pro rodiče mělo být samozřejmostí.

Jak zvýšit viditelnost (chodců a cyklistů)

* Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.

* Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).

* Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.

* Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky, pásky na ruku apod. pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly.

* Nejenom automobily mají povinnost svítit, cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícený světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Varovné blikající koncové světlo je možné vidět až do vzdálenosti 1 000 metrů. Řidič auta tak může cyklistu včas vidět a přizpůsobit rychlost jízdy dané situaci.

nprap. Aleš Brendl 22. ledna 2019

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *