Srážky se zvěří jsou teď nejčastější příčinou nehod

stc599et-se-zvc49bc599c3ad JIČÍNSKO  –  Ze silničního příkopu  bezprostředně před  auto  vběhne lesní zvěř…  Řidiči většinou už nestačí zareagovat  a  střetu zabránit.  Od  začátku  letošního roku k 15. dubnu  jičínští dopravní policisté evidují už  42 případů střetů se zvěří z celkové počtu 170 dopravních nehod.  Vloni  to za stejnou dobu  bylo   44  případů  ze  163 dopravních nehod.

Policisté  znovu upozorňují všechny řidiče:

Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji  za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světly auta, kdy je zvíře zmatené  a zůstává strnule stát na silnici.

Prevencí  je  snížení  rychlosti jízdy  tam, kde se  dá  výskyt zvěře předpokládat, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost,  že se zvíře náhle objeví.  Jakmile zjistíte jeho pohyb před sebou, měli byste okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách,  je  proto  pravděpodobné, že to,  které zahlédnete,   nebude samo.

Když   už  ke  srážce  se  zvířetem došlo,  rozsviťte výstražná světla,  na silnici umístěte  trojúhelník.  Nesnažte se  poraněného  tvora  odklízet  ze  silnice sami,  může vás zranit.  Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit  zástupci místně  příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit nebo uhynulý kus zlikvidovat.  Pokud  střet  nahlásíte  policii.  pak  takový úkon zajistí policisté.

nprap. Aleš Brendl 15. dubna 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *