Ten punč platíme my, protože jsme jací jsme

titulka JIČÍN  –  Výrazu „furiant“ se používá pro označení člověka, který dává přemrštěně najevo své sebevědomí a svoje možnosti: musí mít poslední slovo, mít ve všem pravdu (i kdyby ji neměl). Nejklasičtějším příkladem je  hra „Naši  furianti“ od  Ladislava  Stroupežnického. A v jičínském K- klubu se rozhodli, že  nám  furiantství osvěží právě na tomto proslulém obrazu života v české vesnici, který se  divadelně poprvé odehrál na prknech Národního divadla v roce 1887. Káčkovský S-soubor má za sebou dvě úpěšné  premiéry (27. 1. a  3. 2. 2017) Našich furiantů. Vysvětlení dvou termínů je  prosté: i alternující herci chtějí mít svou premiéru. První repríza teď bude 18. února od 19 hodin v sále jičínského K-klubu na Valdštejnově náměstí. Dobré zprávy zaznamenaly zvukovou i obrazovou  atmosféru poslední zkoušky  jičínského  souboru před generální zkouškou. (zvuky)

Ze vzpomínek jičínského ochotníka, pamětníka Ivana Matějky:

S určitostí lze tvrdit, že v českých zemích není jediný divadelní soubor, ať profesionální  či ochotnický, který by ve svém výběru neměl hru Ladislava Stroupežnického „Naši furianti“.  Nejinak je tomu i v Jičíně. Místní divadelní spolek J. K. Tyl  sehrál  Furianty 1. prosince 1939 v Měsíci české knihy  v režii profesora náboženství P. Josefa Beneše, katolického kněze, který si pro sebe vyčlenil roli obecního výbora Koženého. Hru umělecky vypravil stavitel moderního Jičína, architekt Ing. Čeněk Musil. Z herců zůstává v paměti Bohumil Staněk v roli učitele. Přesto, že je naše republika již téměř rok pod okupací Německa, hraje se stále ještě v „Masarykově“ divadle, o čemž podává svědectví i dochovaný plakát.

Druhé představení se konalo 1. září 1945. Hrálo se ve prospěch repatriantů, vstupné bylo od 5 korun výše. Režii měl František Sabaka, role ztvárnili  známí,  dnes již nežijící herci: pánové Fric, Pacina, Vondráček, Pacák, Sedláček, Pilný, Lukáš, slečna Brumlichová, paní Bryscejnová. V roli Václava Dubského se představil tehdejší maturant jičínského gymnásia Vlastimil Fišar, pozdější přední člen Vinohradského divadla, filmový herec a recitátor.

Hra „Naši furianti“ byla poprvé uvedena  3. května 1887 v Národním divadle v Praze. Je jistě chvályhodné, že v dnešní uspěchané době se v jičínském Káčku našla skupina nadšenců, kterým ještě stojí zato vést spor o to, kdo vlastně zaplatí ten punč.

A tak jim držte palce. Hrají pro vás a hrají s láskou.     Dědeček Petr Dubský  (Ivan Matějka)

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *