Turnov je druhým nejlepším městem pro byznys v sousedním kraji

2020_416 TURNOV  /  Český ráj   –    Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v sousedním Libereckém kraji stalo statutární město Jablonec nad Nisou. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také v Turnově a Železném Brodě. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Vítězným městem Libereckého kraje je Jablonec nad Nisou, kde je při srovnání při srovnání s ostatními městy v regionu nadprůměrný počet podnikatelů a stále jich výrazně přibývá. Index stáří je nízký, takže potenciál rozvoje podnikání má město i do budoucna. Radnice vynakládá dostatek peněz hlavně na veřejnou dopravu a na rozvoj sportu. Jablonec se  blýskl hlavně v ukazatelích přístupu veřejné správy. 

Turnov se podnikatelsky rozrůstá, v Železném Brodě je málo nezaměstnaných

Stříbrná příčka patří po zásluze Turnovu, který zaznamenává nejvyšší meziroční nárůst počtu ekonomických subjektů a může se v Libereckém kraji  také pyšnit nejvyšším podílem malých a středních podnikatelů. Město, které má v regionu nejvyšší přírůstek počtu obyvatel, si může zakládat na dobré dopravní dostupnosti. Bytovou politiku se městu v souvislosti s nárůstem obyvatel daří řešit, o čemž svědčí vůbec nejvyšší počet dokončených bytů na 1000 obyvatel. Stupně vítězů doplňuje Železný Brod, který může nově příchozí podnikatele nalákat na v kraji nízké ceny stavebních pozemků. Konkurence na pracovním trhu je  tady vysoká, podíl dlouhodobě nezaměstnaných v kraji jeden z nejnižších. Radnice se může pochlubit nejnižšími výdaji vynakládanými na dluhovou službu, o to víc peněz  jí zbývá na rozvoj sportu nebo bydlení.

Srovnávací výzkum Město pro byznys už  třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností.

Celkové pořadí: Jablonec nad Nisou, Turnov, Železný Brod, Liberec. Jilemnice, Frýdlant, Nový Bor, Česká Lípa, Semily, Tanvald.

David Pavlát, Project Manager, Communa

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *