Turnov opět bojuje o návrat statutu okresního města

titulka TURNOV – Do roku 1960 byl Turnov okresním městem. Po reformě státní správy se stal součástí okresu Semily a na tuto změnu doplácel i finančně. Pokusy o změnu se v uplynulých letech neustále a neúspěšně opakovaly.  Územně správní členění státu se teď opět dostalo  do hledáčku nejen občanů Turnova, ale také Ministerstvu vnitra České republiky. „Zásadním problémem je dosavadní existence dvou koncepčně nesouladných územních členění státu. První z nich vychází ze zákona stare namesti přijatého již v roce 1960, který příliš nerespektoval historické a územní rozdělení státu. Vzniklo členění na kraje, kterými je myšlen Severočeský kraj, Východočeský kraj a další. Nižším stupněm bylo členění  na okresy a následně obce. Turnov tak ztratil statut okresního města a patří pod Semily. Postupem času začalo docházet na myšlenku jiného uspořádání státu, a tak se v roce 2003 stává Turnov obcí s rozšířenou působností pro celou spádovou oblast. V platnosti je nové územní členění státu, které vychází z nového rozdělení na kraje, tedy dnešní Liberecký, Středočeský a další. Nižším stupněm jsou obce s rozšířenou působností a pod nimi jsou jednotlivé obce,“ vysvětluje Vladimír Šmiraus, tajemník Městského úřadu v Turnově.

Paradox: okres jako územní celek zůstal

trhy Nové rozdělení státu nezrušilo původní členění z roku 1960. Byly sice zrušeny okresní úřady, ale okres jako územní celek  zůstal zachován. Z toho plynou současné problémy pro 33 obcí v celé České republice, které spadají do více správních obvodů.  Například v obci s rozšířenou působností Tanvald je jedna obec z okresu Semily, v ORP Jihlava je  jedna obec z okresu Havlíčkův Brod, v případě Turnova  je 13 obcí v okrese Liberec, další 3  jsou v okresu Jablonec nad Nisou. „U některých  příkladů je možné situaci vyřešit drobnou změnou ve vyhlášce, avšak Turnov bude třeba vyřešit zásadnější změnou právě z důvodu příslušnosti  ke  třem okresům, z nichž  dva  patří do Severočeského kraje – Jablonec nad Nisou, Liberec – a jeden – Semily – do kraje Východočeského,“ přibližuje tajemník.

Jak by to mohlo být aneb v Turnově chtějí „své“ úřady

tur nov Snaha o dokončení státní správy je v teď  v jednání Rady vlády a Ministerstva vnitra. Při Ministerstvu vnitra vznikla komise, ve které měl Turnov své zastoupení. Komise zpracovala a navrhla  optimální  řešení  současného stavu. K dispozici byly  4  varianty, které počítaly s různými scénáři. Komise nakonec doporučila pracovní skupině Rady vlády pro veřejnou správy variantu č. 2, která by zrušila staré kraje (Severočeský, Východočeský,…) a nechala pouze kraje nové (Liberecký, Středočeský, Královehradecký a další). „V této variantě se dále počítá, že by zůstalo další členění na okresy, ale i na ORP a následně obce. Podmínkou je, že obce v ORP musí patřit pouze pod jeden okres. Z toho vyplývá, že 33 obcí v České republice bude čekat nějaká změna,“ dodává V. Šmiraus. „Město Turnov proto stále bojuje o prosazení okresu Turnov, efektivně a bez velkého zatížení státní správy.  V závěru července jsem pozdrav o tom jednal  s hejtmanem Martinem Půtou, účastnila se  i náměstkyně ministerstva vnitra Jana Vildumetzová a  semilská  starostka Lena Mlejnková,“ informoval turnovský starosta Tomáš Hocke  s tím, že se  na  setkání projednávaly varianty dokončení reformy, kde kromě vzniku nového okresu Turnov zazněla i možnost přesunutí celého ORP pod jeden okres, kterým by s největší pravděpodobností byl Liberec. „Tato varianta nepřipadá v úvahu pro část starostů z našeho ORP a pro hejtmana Martina Půtu, který nechce připustit nevyváženost velikostí okresů oproti ostatním v Libereckém kraji.“ zdůraznil Tomáš Hocke. Ve hře prý  také zůstává i varianta, že se zásadně nezmění nic. „My však neustoupíme od požadavku mít v Turnově úřady, po kterých dlouhodobě voláme, jako je Česká správa sociálního zabezpečení, pracoviště Krajské hygienické stanice Libereckého kraje nebo například Katastrální úřad s úředními hodinami alespoň jeden den v týdnu.“ uvedl starosta Hocke.

Členění státní správy je pro občany nepřehledné

severni-cast-namesti „V současnosti shromažďujeme usnesení zastupitelstev obcí z našeho ORP jako vyjádření podpory pro argumentaci pro další vyjednávání.“ řekl turnovský starosta.  Současná spádovost členění státní správy je prý  pro většinu občanů nepřehledná. Příkladem může být situace na Sychrově, který patří pod ORP Turnov. Pro část věcí musí do Liberce a další věci vyřídí obyvatelé Sychrova pouze v Hodkovicích pod Mohelkou. „Další příklad můžeme nalézt v obci Tatobity, které také patří pro ORP Turnov, ale své záležitosti jsou nuceni obyvatelé Tatobit vyřizovat v Semilech nebo dokonce v Lomnici nad Popelkou,“ argumentuje T. Hocke. Tajemník Městského úřadu Turnov Miroslav Šmiraus osvětluje, proč například ještě existují původní „staré“ kraje: „Soudní systém se nepřizpůsobil novému administrativnímu členění krajů a stále se řídí podle původního zákona z roku 1960. Jejich spádovost je tak určovaná podle krajů. U nás nastává problém, kdy obce spadající pod okres Liberec a Jablonec nad Nisou patří pod kraj Severočeský, ale obce s okresem Semily pod kraj Východočeský. To znamená, že obce spadající pod Turnov jako obec s rozšířenou působností se odvolávají na různé krajské soudy. Pro Severní Čechy je krajský soud v Ústí nad Labem a pro Východní Čechy je v Hradci Králové.“ O územně správním členění by vláda mohla jednat už po prázdninách.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *