Tváří lomnického kina se symbolicky stal nádražák Nebel

image-2 LOMNICE   NAD  POPELKOU  –   Po  více než roční rekonstrukci a digitalizaci se znovu otevřelo lomnické městské kino, aktuálně nejmodernější  v republice. Slavnostního křtu se ujal výtvarník Jaromír 99 a spisovatelé a scénáristé  Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha. První dva jmenovaní jsou autory zfilmovaného komiksu Alois Nebel, jehož motivy se objevují v interiéru a díky nim kino získalo svou osobitou tvář. K nim se připojili Jan Pazderský za iniciativu Ahoj Kino!, Bohuslav Zelenka – dlouholetý promítač, zástupci dodavatelských firem stavební části i kinotechniky Filip Balatka a Miloš Tourek, ředitel KIS   Josef Svoboda a starosta s místostarostou. Symbolicky pokřtili sektem postavu nádražáka Nebela, který se tak stal „tváří“ našeho kina. Součástí článku je i upoutávka na dokumentární film Prvorepubliková pohlednice Lomnice . Jeho premiéra bude v lomnickém biografu 26. října od  20 hodin. 

Odpoledního dne otevřených dveří využila téměř tisícovka zájemců. Mohli nakouknout do technického zázemí kina  včetně promítací kabiny, seznámit se s přednostmi unikátního zvukového systému DOLBY ATMOS nebo si prohlédnout 4K projektor s RGB laserem Christie – první v ČR. Dlouhé zástupy trpělivě provázel nový vedoucí kina Luděk Grabec. V kinosálu se promítal krátký film o průběhu rekonstrukce, pozvánka na premiéru dokumentu Prvorepubliková pohlednice z Lomnice a prezentační ukázky možností nové technologie. V provozu byla po celý den také kinokavárna.

O premiérové promítání se postaral nový film Všechno bude natočený podle scénáře Petra Pýchy. Snímek  byl oceněný na karlovarském festivalu  za nejlepší režii a za Českou republiku  je nominovaný na Cenu Akademie – Oskara. Uvedení filmu se zúčastnili zástupci tvůrců. Naše pozvání přijal režisér Olmo Omerzu, scénárista Petr Pýcha, producent Jiří Konečný, oba chlapečtí hrdinové Tomáš Mrvík a Jan František Uher a herečka Lenka Vlasáková. Promítání pomyslně odstartovalo hromadné přestřižení filmového pásu. Následnou besedu k filmu moderoval Jaroslav Rudiš. Před filmem převzali Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha z rukou starosty a místostarosty Cenu města.

Druhý den byla na programu novinka pro děti – animovaný rodinný film Yeti: Ledové dobrodružství promítaný technologií 3D. Odpoledne kino zaplnili příznivci literatury. Jaroslav Rudiš zde za velkého zájmu diváků pokřtil Lomnickým pivem svou knižní novelu Český ráj. Následovalo autorské čtení a beseda ke knize. Kniha pak oficiálně vyšla až o den později.

Slavnostní otevření završila večerní projekce filmu Alois Nebel. I v tomto případě film uvedli a svými komentáři doprovodili jeho tvůrci – producent Pavel Strnad, režisér Tomáš Luňák, scénárista Jaroslav Rudiš a herečka Marie Ludvíková, představitelka Květy. Autorské čtení i besedu k filmu „na oplátku“ vedl Petr Pýcha.

Na všechna promítání byl kinosál zaplněný nebo i vyprodaný do posledního místa. V případě autorského čtení kapacita ani nestačila. Velký zájem návštěvníků i diváků nás velmi těší.  Na závěr děkujeme všem účinkujícím, ale i těm, kteří se o hladký průběh úvodního dlouhého víkendu starali.

Tímto víkendem samozřejmě nic nekončí, ale naopak začíná. Našemu kinu přejeme, aby uvádělo jen zajímavé a atraktivní tituly, konalo se zde hodně  různých i nefilmových akcí a samozřejmě dostatek diváků.

Z. Rajm, lomnický  místostarosta

pozvání Lomničtí oslaví 100 let republiky vlastním filmem

Dokument „Prvorepubliková pohlednice Lomnice“ je celovečerní film vytvořený trojicí lomnických autorů k příležitosti 100. výročí republiky. Netradiční formou vás pomocí dobových pohlednic a fotografií přenese zpět do období 1918-1938 v Lomnici nad Popelkou, kde se po Velké válce opět naplno rozbíhají místní továrny, živnosti, oživuje se činnost spolků a modernizace města  jde  na plné obrátky.

Autorům se podařilo shromáždit úžasný dobový materiál,  který  zachycuje Lomnici nad Popelkou od poloviny 19. století až po současnost města. Velká část dobových materiálů pochází ze soukromé sbírky lomnického sběratele Jaroslava Kordíka a při pátrání v dalších archivech se podařilo získat i dobové obrázky, které nebyly pravděpodobně ještě nikdy uveřejněné. Veškerý materiál byl restaurován rukou režiséra filmu Radka Kysely a za pomocí počítačové techniky je netradičně upravený. Celé dílo  doplňuje  řada  zajímavostí z lomnické historie, které připravila scénáristka a kronikářka města Lenka Morávková.

Z období první republiky pro Lomnicko  žádné filmové záběry neexistují a vytvořit celovečerní film pro nové kino byla velká výzva. Na filmu se podílelo víc lomnických nadšenců a autoři slibují, že nudit se nebudete.

Premiéra filmu se uskuteční  v pátek 26. října 2018 od 20 hodin v nově zrekonstruovaném městském kině v Lomnici nad Popelkou. 

Přijďte s námi obdivovat um našich pradědů a prababiček a oslavit 100 let republiky!

Autoři filmu Radek Kysela, Lenka Morávková, Jaroslav Kordík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *