Úplně moudrý není člověk nikdy, míní devadesátiletý badatel

titulka JIČÍN – Ševcovna v ulici Pod Koštofránkem v  Jičíně  praskala v  pondělním podvečeru ve švech. Gratulantů, kteří chtěli potřást pravicí Vladimíru Úlehlovi, devadesátiletému znalci jičínské historie, byl úctyhodný špalír.  Badatel se narodil 18. ledna 1926 v Praze. V hlavním městě vystudoval Filosofickou fakultu University Karlovy, obor čeština-filosofie, pak učil na několika školách, mj. i v Kopidlně. V roce 1963 nastoupil na Střední průmyslovou školu v Jičíně, ale jak se v intencích tehdejší doby ukázalo, rozhodně to pro něj nebyla  klidná  konečná a spolehlivé zajištění pro rodinu. V. Úlehla totiž  nepatřil  k lidem spřízněným s režimem a dával to najevo. Od roku 1974 až do 49jicin01 důchodu proto měl „to potěšení“  živit  se  jako čerpač u Vodních zdrojů Praha. Po revoluci v roce 1989 začal zpracovávat historii událostí na Jičínsku. Soustředil se hlavně na druhou polovinu 19. století. Pomáhal mj. zakládat Občanské sdružení Lodžie, organizovat sbírku na obnovení grotty a poustevníka v Libosadu, zapojil se do sdružení Paměť a svědomí, Jičínské besedy či Pekařovy společnosti Českého ráje. Je držitelem Ceny města Jičína z roku  2007.  K  zatím posledním publikacím badatele patří kniha „Ze starého Jičína: Lohařové“, která připomíná dvě významné  jičínské osobnosti poslední čtvrtiny 19. století a začátku 20. století: otce  Františka Lohaře a jeho syna Jaroslava.

K devadesátinám Vladimíra Úlehly přišli  do jičínské ševcovny popřát jeho přátelé, známí i příznivci. Ve společnosti, která připomínala včelí úl v pozdním jaru, jsme s jubilantem natočili  „rušný“ rozhovor: (zvuk)

 

Dobré zprávy z Českého ráje a okolí se přidávají k přání všeho dobrého pro lednového jubilanta Vladimíra Úlehlu z Jičína  a  těší se na další výsledky jeho badatelské práce, které se on sám prozatím skromně  brání.

(Galerii všech snímků DZ  s  gratulanty, kteří si  90. narozeniny  V. Úlehly nenechali ujít,  najdete v Sýkorníku)

(vaw)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *