Válečného hrdinu, muže tří tváří, si připomenou v Lomnici

ft_plakat_web LOMNICE  NAD POPELKOU –  Válečný hrdina, československý letec, střelec a stíhač britské RAF,  plukovník František Truhlář by v listopadu oslavil sté narozeniny. Jeho příběh je neuvěřitelným příkladem hrdinství, síly a odhodlání překonat nepřízeň osudu.  Tuto osobnost připomene  celodenní akce pro širokou veřejnost, jejíž součástí  bude vernisáž výstavy, pietní akt u pomníku u lomnického  zámku, odhalení pamětní desky, přednáška vojenského historika plk. Eduarda Stehlíka i slavnostní koncert smyčcového souboru Martinů Strings Prague. Čest památce svého spoluobčana, lomnického rodáka a čestného občana města vzdají v Lomnici nad Popelkou v sobotu 21. října, hlavním pořadatelem je město Lomnice nad Popelkou.

Program zahájí  v 10 hodin dopoledne ve velkém sále zámku vernisáž výstavy „František Truhlář – Muž tří tváří“. Úvodní slovo bude mít kurátor výstavy Miloš Podzimek ml., předseda Okrašlovacího spolku vojenské historie Lomnice nad Popelkou, pak promluví Filip Procházka, předseda Klubu vojenské historie KVH 276th Sqdn. (reenacted) RAF. S kulturním programem, ve kterém zazní dobové melodie z autorské dílny Jaroslava Ježka a Osvobozeného divadla, zahraje na klavír  ředitel ZUŠ Lomnice n. Pop. Martin Vencl a na  flétnu Jan Hejduk, jeden ze žáků školy.  „Výstava návštěvníkům nabídne jak trojrozměrné exponáty, např. výstroj československých ozbrojených složek a letectva období první republiky i britského Královského letectva – RAF, tak fotografie a dokumenty,  které přibližují  životní osudy plukovníka Františka Truhláře,“ popisuje výstavu  její kurátor s tím, že osudové okamžiky letce z Lomnice nad Popelkou připomenou vystavené fragmenty britského stíhacího stroje Spitfire, ve kterém ve svém rodném městě v roce 1946 zahynul.

Nebeští jezdci i noční prohlídka

Celou expozici doplní mezinárodní putovní výstava Nebeští jezdci, která vznikla pod záštitou Ministerstva kultury ČR,  a taky obrazy s leteckou tématikou malířů Daniela Jiřičky – Geremuse a Radima Karla z Nové Paky, i  malá výstava vybraných uměleckých prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Lomnice n. Pop. pod vedením Jany Vojtíškové na téma František Truhlář – Souboj s osudem. Výstavu bude možné navštívit 21.10. od 10 do 19 hodin a od 21 do 22 hodin, od 21 hodin se uskuteční noční prohlídka s Milošem Podzimkem, a dále pak v otevíracích hodinách až do 22.11.

„Asi nejdůležitějším momentem celého dne bude ve 14 hodin pietní akt u pomníku plukovníka  Františka Truhláře u zámku s přeletem stíhacích letounů JAS-39C Gripen Vzdušných sil Armády České republiky,“ dodává Zdeněk Rajm, místostarosta Lomnice nad Popelkou k programu vzpomínkové akce, nad kterou převzal záštitu hejtman Libereckého kraje  Martin Půta. O hodinu později bude na sokolovně, tedy u místa, kde František Truhlář tragicky zahynul při letecké havárii, odhalena pamětní deska. V 16 hodin začne  v Tylově divadle přednáška vojenského historika plk. Eduarda Stehlíka. Program vyvrcholí v 19 hodin ve velkém sále zámku slavnostním koncertem smyčcového souboru Martinů Strings Prague pod vedením dalšího známého lomnického rodáka, houslového virtuosa Jaroslava Šonského.

Vstup na celý program, s výjimkou večerního slavnostního koncertu, je pro veřejnost zdarma.

František Truhlář

„Jeho osud byl psán plameny…“

Příběh Františka Truhláře je  příkladem pevného charakteru, morální síly a odhodlání překonat nepřízeň osudu. O jeho životních osudech vypovídá také dokument stejného jména – Nepřítelem osudu z roku 2008. Jeho život byl dvakrát poznamenán plameny. Poprvé o vlas unikl smrti po tragické havárii letounu brzy ráno 17. října 1940 při návratu z náletu na doky přístavního města Brémy v Německu, kdy jako jediný v pozici palubního střelce z celé osádky bombardéru Wellington přežil s těžkými popáleninami. Po zdlouhavém léčení se opět vrátil k aktivnímu létání, dokonce absolvoval od jara 1942 do podzimu 1943 pilotní kurz a usedl „za knipl” stíhacího letounu Spitfire. Podruhé do jeho života vstoupila nepřízeň osudu při návratu z operačního letu nad Normandií. Tehdy došlo za špatného počasí při přistávacím manévru ke kolizi jeho stíhačky s překážkou. Letadlo se vzňalo a pilot znovu utrpěl těžké popáleniny. Ani podruhé to František Truhlář nevzdal a navzdory komplikovanému a bolestivému léčení na vyhlášené chirurgické klinice průkopníka plastické chirurgie sira A. H. McIndoea v East Grinstead na jihu Anglie se po řadě plastických operací uzdravil a k létání se opět vrátil.

Musel snášet narážky na svou znetvořenou tvář

Do Československa nakrátko přicestoval 1. prosince 1945, natrvalo se vrátil až v létě 1946 a stal se zástupcem velitele Leteckého pluku 12 v Praze–Kbelích, kde se podílel na výcviku nových pilotů pro obnovené československé letectvo. Při služebních letech do Brna a zpět rád zavítal nad rodnou Lomnici, aby pozdravil její obyvatele. Hrdina, který dvakrát unikl ze spárů smrti a překonal nesnesitelné trápení, aby opět usedl do letadla a pomáhal osvobodit svoji vlast, narážel na špatné charakterové vlastnosti a chování některých lidí v rodné zemi. Musel snášet kruté a nešetrné narážky na svou znetvořenou tvář. Jednou byl dokonce vykázán z kupé ve vlaku, prý kvůli tomu, že svým zjevem straší děti. Podle vyprávění svědků prováděl František Truhlář 3. prosince 1946 nad rodnou Lomnicí nad Popelkou leteckou akrobacii. Jeho nízko letící letoun zavadil o střechu jednoho z domů u sokolovny a havaroval. František Truhlář v jeho troskách zahynul.

Z. Rajm, místostarosta Lomnice nad Popelkou

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *