Ve Velešicích obnovili pietní místo slavné operní pěvkyně

titulka VELEŠICE / Vysokoveselsko  –  Blízko hřbitovní zdi u kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Velešicích roste památná lípa, finalistka soutěže Strom roku 2015. Před sto padesáti lety pod ní sedávala i slavná operní pěvkyně Věkoslava Blažková Resslová.  Je to jen kousek od hrobu, kde dcera velešického rodáka, uznávaného hudebního teoretika a varhaníka Františka Blažka odpočívá.  Dnes je to díky iniciativě Spolku Stezka Češov-Vysoké Veselí zase důstojné místo. „Obnovu jsme plánovali už několik let, ale teprve vloni jsme dostali grant, osmdesát pět tisíc korun  od  Nadace  VIA.  Původní stav hrobu byl velice tristní, nečitelné nápisy, které  restaurátoři  „vytáhli“ zpět a obnovili.  A  nápisy jsou to zajímavé, dočtete se i to, že  Věkoslava  byla  operní  pěvkyní. Plůtky, které tam  dnes  zase  jsou, byly úplně  pryč.  Zůstaly v podstatě jen dva holé obelisky ve špatném stavu,“ popisuje Libor Hovorka, jeden z koordinátorů obnovy ze Spolku Stezka Češov – Vysoké Veselí  a připomíná i jméno svého iniciativního kolegy, spoluautora projektu  Petra Hvězdy.

Setkání u obnoveného velešického pietního místa se uskutečnilo v mrazivém sobotním hrob odpoledni 24. února, jeho součástí byla i výstava v kostele, která přiblížila život Aloisie  Věkoslavy  Blažkové a jejího otce  Františka Blažka, který se  ve  Velešicích  narodil  21. prosince 1814 a  byl mj. učitelem Antonína Dvořáka.  Pořadatelé připravili i malou kostelní výstavu betlémů Miroslava Hykyše, který jich má ve své sbírce  asi 160. „Z toho bezmála 70 kusů  je na zámku Sloupno u Nového Bydžova, další mám doma, ale součástí dnešního programu je i výstava dalších betlémských výjevů na obecním úřadě ve Sběři, pod kterou osada Velešice patří,“ přibližuje  sběratel.  V kostele si návštěvníci mohli prohlédnout  i papírový Velešický betlém, který podle návrhu M. Hykyše  namalovala  Anna Hofmanová  z Jičína.

Odpolední setkání zpříjemnily dobroty, které připravily členky spolku, a také varhanní preludování.  „Dříve jsem tady hrál často, teď je mše dvakrát do roka, Varhany jsou díky páteru Koukalovi, který tady sloužil, ve výborném stavu. Těší mě, že se dnes sešlo tolik lidí a že kostel žije ještě víc než dřív. Je ho totiž možné navštívit i o letních sobotách, kdy je tady otevřeno,“ zve varhaník Vladimír Turek z Prahy, který je zároveň chalupářem z nedalekých Běchar.

ALOISIE  VĚKOSLAVA BLAŽKOVÁ

brozura Narodila se v roce 1840 v  Praze v rodině  uznávaného hudebního teoretika a profesora varhanní školy při pražské konzervatoři a už od studentských let byla považována za velký pěvecký talent. Své druhé jméno Věkoslava přijala z národně obrozeneckých pohnutek. Bedřich Smetana, od roku 1866 kapelník Prozatímního divadla, usiloval o její angažmá. Byla členkou opery v Lipsku, kde se její talent tak rozvinul, že se stala miláčkem obecenstva. Na přímý Smetanův popud pěvkyně opustila zahraniční angažmá a v září roku 1868 se stala členkou české scény. Bohužel její geniální pěvecký a dramatický talent už neměl moc času pro svůj rozvoj. Naposledy zpívala na benefičním představení v červnu roku 1872, pak vážně onemocněla tuberkulózou. Poslední etapu svého krátkého života ukončila ve Velešicích (1873), kde je také pohřbena. 

(VaW)

Foto: VaW

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *