Vítězem Mikulášského běhu se počtvrté stal Jan Schulhoff

titulka BRADA  –   Vrch Brada nad Jičínskou kotlinou už po čtyřiasedmdesáté přivítal účastníky Mikulášského běhu. Rtuť teploměru klesla v nedělním ránu mírně pod nulu a tak připravené tratě byly pro účastníky v ideálním stavu. Na start třetího nejstaršího, nonstop konaného závodu – po Běchovicích a Velké Kunratické – našlo cestu 550 účastníků od jednoho roku až po borce více  než  sedmdesátileté. I letošní ročník byl zařazený do kalendáře ČUS – Sportuj s námi , na místě tak byli  i reportéří regionální televize, kteří pořizovali  reportáž ze závodu.  Program zahájili před desátou hodinou souboje nejmenších jednoletých mlíčňáků, kteří nastupovali na start i z kočárků. Ti v doprovodu rodičů zdolávali vzdálenost pětadvacet metrů. Pak se tratě neustále prodlužovaly až na 600 metrů pro jedenáctileté chlapce a dívky. Letos pořadatelé z Atletického klubu TJ Jičín napočítali v cíli 290 běžců narozených v období 2009 až 2019.

dscn3821 Drobotina se v cíli dočkala zasloužené odměny  nejen na  stupních vítězů z mohutných pařezů,  ale  k  co  nejlepším výkonům je   motivovala   i  tradiční trojice  čert, anděl a Mikuláš. Všechny  děti převzaly  perníkové Mikuláše,  trojice nejrychlejších pak ještě další odměnu.

V 11 hodin začaly   intervalové  starty   týkající se  všech kategorií od mladšího žactva, které čekalo 1000 metrů  v lesnatém terénu.  Kategorie  od starších žáků  až po seniory a veterány pak vyběhly  na náročnou kopcovitou trasu v délce  2 800 metrů, která byla těžká hned na začátku, protože  už  od prvních metrů vedla přímo na vrchol kopce Brada. Značné převýšení  ve zmrzlém  lesnatém terénu dalo jaksepatří zabrat všem  běžcům.

Pozornost se soustředila na hlavní kategorie dospělých. Mezi muži dominoval stejně jako vloni   Jan Schulhoff, závodící za KSM Hrádek nad Nisou, když jako jediný stlačil čas pod hranici deseti minut. Druhý doběhl borec z AC Slovan Liberec Vojtěch Galáč a třetí skončil mezi devětaosmdesáti běžci trutnovský Matěj Zima. Třicetiletý Schulhoff dosáhl na Bradech při svém osmém startu už čtvrtého prvenství (2010, 2017, 2018, 2019), navíc skončil druhý v roce 2011.

Mezi ženami prokázala největší vytrvalost, ale také dobrou znalost „domácí“ tratě jičínská juniorka Gabriela Veigrtová, která před měsícem reprezentovala úspěšně ČR na mistrovství světa v běhu do vrchu v Argentině. Druhá doběhla Jana Václavková z KV na Klíč a třetí skončila jičínská orientační běžkyně Roza Vejražková.

Kompletní výsledky s bohatou fotodokumentací najdete na stránkách závodu mikulasskybeh.eu. Pořadatelé závodu děkují všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci, ať už  dotacemi, tak i  věcnými cenami. Jubilejní 75. ročník závodu se uskuteční  první prosincovou neděli roku 2020. Všichni jste srdečně zváni.

PeŠ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *