Vydávání řidičských průkazů bude pohodlnější

radnice-1 JIČÍNSKO /  ČR  –  „Stalo se vám někdy, že jste žádali o průkaz, o několik hodin dřív jste se nechali vyfotit a snímky jste položili někam na stůl, a když jste přistoupili k přepážce, zjistili jste, že jsou skutečně stále někde na stole, a ne v peněžence, jak jste původně předpokládali?  Taková situace už od 1. července nenastane. Změní se  totiž služby, které se  týkají  řidičského oprávnění a příbuzných agend,“ upozorňuje Jan Jireš,  mluvčí jičínské radnice. V praxi to bude znamenat, že  si  pro řidičský průkaz můžete dojít i jinam než  jen na úřad  ve městě, kde žijete.  Dojde totiž k rozvolnění místní příslušnosti. 

Vyplývá to z novely zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.  Udělit nebo rozšířit řidičské oprávnění,  vydat řidičský průkaz nebo mezinárodní řidičský průkaz či vydat paměťovou kartu řidiče udělí (od 1. července)   kterýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností. Také může vyměnit řidičský průkaz členského státu nebo řidičského průkazu vydaného cizím státem.“ „Samozřejmě platí, že žadatel musí mít na patřičné řidičské oprávnění nárok. Samotný proces se nemění.  Další změnou bude to, že žadatel o vydání řidičského průkazu nebude předkládat průkazovou fotografii, i když  na průkazu bude samozřejmě vizáž držitele i nadále přítomna. Úřad  ale   získá   foto z  informačního systému občanských průkazů a cestovních dokladů. Případně vás zaměstnanec vyfotí přímo na místě,“ informuje Jan Jireš.

Od začátku července také kterýkoliv obecní úřad přijme vzdání se řidičského průkazu a na kterémkoliv z nich bude možné změnit osobní údaje, přijmou tam i ohlášení ztráty, krádež nebo poškození průkazu.  Rozvolnění místní příslušnosti se týká i přijetí vrácené nebo odevzdané paměťové karty řidiče.  Kdokoliv si také ověří, jak si momentálně stojí v bodovém hodnocení řidiče. Jakýkoliv úřad bude schopen poskytnout výpis z registru řidičů.

„Popsané změny vyžadují časově náročný upgrade systému. Proto v pátek 29. června budou uzavřena pracoviště agend řidičských průkazů. Omezení by se mělo týkat všech úřadů, nejen Městského úřadu  Jičín. Děkujeme za pochopení,“ dodává J. JIreš.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *